Бари Маркус

холандски велосипедист

Бари Маркус (холандски: Barry Markus; р. 17 јули 1991 во Амстердам) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.

Бари Маркус
Маркус (2015)
Лични податоци
Цело имеБари Маркус
Роден17 јули 1991 (1991-07-17) (28 г.)
Амстердам, Холандија
Висина1,79 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2010–2011
2011
Рабобанк Континентал Тим
Вакансолел-ДКМ (стажант)
Професионални клубови
2012–2013
2014–2015
2016-
Вакансолел-ДКМ
Белкин Про Сајклинг
Ромпот-Оранје Пелотон
Последна промена
26 јануари 2016

Маркус ја напуштил Вакансолел-ДКМ по две и пол сезони[1] и му се приклучил на Белкин Про Сајклинг за сезоната 2014.[2]

ДостигнувањаУреди

2009
2. Европско јуниорско друмско првенство
3. Национално велодромско првенство - Медисон (со Јури Хавик)
2010
1. Етапа 2 Трка околу Тирингија под 23 години
Национални велодромски првенства
2. Медисон (со Јури Хавик)
3. Бодовна трка
3. Скреч
9. Класик Бевербек
10. Ронде ван Дренте
2011
Национални велодромски првенства
1.   Медисон (со Рој Питерс)
3. Скреч
1. Стер ван Зволе
1. Рабобанк Дорпеномлоп Рукфен
1. Етапа 1 Вуелта Сиклиста а Леон
2. Гран при де ла Вил де Ножен сур Езе
10. Краен пласман Ронде ван Дренте
2012
2. Дварс дор Дренте
3. Национални велодромски првенства - Скреч
5. Меморијал Рик ван Стенберген
8. Дач Фуд Вали Класик
2013
3. Шелдепрејс
9. Гран при де Денен
10. Краен пласман Арктичка трка Норвешка
2014
2. Трка околу Келн
10. Нокере Курсе
2015
2. Дварс дор Дренте
7. Нокере Курсе

НаводиУреди

  1. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). "Вакансолел-ДКМ открил нови дванаесет нови возачи за 2012". VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  2. "Barry Markus ruilt Vacansoleil-DCM voor Belkin". De Morgen (холандски). De Persgroep Nederland. 17 август 2013. Посетено на 17 август 2013. Unknown parameter |trans_title= ignored (help)

Надворешни врскиУреди