Шкотска (шкотски (германски) и англиски: Scotland) или Алба (гелски: Alba) — зависна земја на северозападот на Европа и една од составните земји на Обединетото Кралство. Земјата ја зазема северната третина од островот, и ја дели на југ копнената граница со Англија, а се граничи со Северното Море на исток, Атланскиот Океан на север и запад и со Северниот Проток и Ирското Море на југозапад.

Scotland
Alba


Шкотска
Знаме Кралски банер на Шкотска
ГеслоВо мојата одбрана Господ ме одбранува (шкотски)
(често скратен како Во одбрана)
Химнанема1
Местоположбата на  Шкотска  (темнозелена) – на Европскиот континент  (зелена и темнозелена и темносива) – во Обединетото Кралство  (зелена)
Местоположбата на  Шкотска  (темнозелена)

– на Европскиот континент  (зелена и темнозелена и темносива)
– во Обединетото Кралство  (зелена)

Главен градЕдинбург
55°57′N 3°12′W / 55.950° СГШ; 3.200° ЗГД / 55.950; -3.200
Најголем град Глазгов
Службен јазик англиски
Признаени регионални јазици шкотски јазик (германски), шкотски јазик2
Народности (2001) 88.09% Шкоти, 7.38% Британци, 2.52% други белци, 2.01% други[1]
Демоним Шкоти3
Уредување уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Премиер Алекс Салмонд
 •  Премиер на Обединетото Кралство Дејвид Камерон
Законодавство Шкотски парламент
Основана точниот датум не е познат, традиционално се верува во 843 година 
Површина
 •  Вкупна 78,387 км2 
 •  Вода (%) 1.9
Население
 •  проценка за средина на 2011 г. 5,254,800[2] 
 •  Попис 2001 5,062,011 
 •  Густина 65.9 жит/км2 
БДП (номинален) проценка за 2010 г.
 •  Вкупно 139.774 милијарди фунти[3] 
 •  По жител 26,766 ($43,492 USD) (21-ва)
Валута Британска фунта (GBP)
Часовен појас GMT (UTC0)
 •  (ЛСВ) BST (UTC+1)
Датумски формат дд/мм/гггг
Се вози на лево
НДД .uk
Повик. бр. 44
Светец-заштитник Свети Андреј[4][5]
Маргарета Шкотска[6]
Свети Колумба[7]
1. Цвет на Шкотска, Храбрата Шкотска и Scots Wha Hae се неофицијални химни на Шкотска.
2. Англискиот е службен јазик на Обединетото Кралство.[8] Шкотскиот германски и шкотскиот јазик се признати како автохтони јазици во државата;[9]
3. Понекогаш и Шкотланѓани

Кралството Шкотска е независна држава од 1 мај 1707, кога со указ за обединување, влегло во рамките на Кралството Англија. Со ова е создадено кралството Велика Британија. Шкотска и Обединетото Кралство се договориле во октомври 2012 година да се одржи референдум за независност на Шкотска од Обединетото Кралство во 2014 година.

Географија и климатаУреди

  Главна статија: „Географија на Шкотска.

ГеографијаУреди

Шкотска е составена од:

Хербидските Острови се делат на:

КлимаУреди

Шкотска има атлантска клима и силни југозападни ветрови. Тоа е последица од распоредот на планините и Атлантскиот Океан, поради кој зимите во пониските делови се меки, а поладно станува во зима на високите планини и на северните крајбрежја. Средната температура во јануари е помеѓу 3-5 °C, а преку ноќ под нулата. На високите планини снегот се задржува со месеци . Летата се претежно ладни. Средната температрура во јули изнесува 13-15 °C, но после ручек често таа се зголемува и до 20 °C. Многу ретко е потопло од 24 °C. Дождот повеќе паѓа во западните планински делови каде што југозападните ветрови носат многу влажен воздух од Атланскиот Океан. Отприлика врне околу 2500 mm годишно. Највлажни месеци се од јули до ноември, а исто и јануари е влажен.

ДемографијаУреди

  Главна статија: „Демографија на Шкотска.

РелигијаУреди

  Главна статија: „Религија во Шкотска.

Повеќето од Шкотланѓаните се протестанти. Презбитеријанската црква на Шкотска има околу 600.000 членови или 12% од населението. Отприлика 800.000 луѓе се католици.

ЕкономијаУреди

  Главна статија: „Економија на Шкотска.

Шкотска има западначко отворена економија која е претежно е поврзана со економиите на Западна Европа. Шкотска има претежно извори на нафта во Северното Море, лов на риба и голем број на овци. Други важни гранки се модерната технологија, вискито и туризмот. Повисоките места претежно се помалку населени и има голем број овци. 5% од ГПД-то и 7.5 од вработените во Шкотска - туризмот во Шкотска. Најпосетено одредиште останува езерото Лок Нес во кое наводно се наоѓа митското чудовиште Неси.

КултураУреди

  Главна статија: „Култура во Шкотска.

Гајдата и килтот се можеби најзначајните знаменитости на Шкотска.

НаводиУреди

 1. „Analysis of Ethnicity in the 2001 Census - Summary Report“. The Scottish Government. 2006-04-04. Посетено на 2012-10-11.
 2. „Scottish population reaches record high“. BBC. 31 May 2012. Посетено на 31 May 2012.
 3. „Scottish National Accounts Project. Gross Domestic Product in Current Prices for Scotland, 2010 Q4“. Edinburgh: Scottish Government. 11 August 2010. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2 July 2011. Наводот journal бара |journal= (help)
 4. St Andrew—Quick Facts. Scotland.org—The Official Online Gateway. Посетено на 2 December 2007.
 5. „St Andrew“. Catholic Online. Посетено на 15 ноември 2011.
 6. „St Margaret of Scotland“. Catholic Online. Посетено на 15 ноември 2011.
  „Patron saints“. Catholic Online. Посетено на 15 ноември 2011.
 7. „St Columba“. Catholic Online. Посетено на 15 ноември 2011.
 8. „Directgov: English language – Government, citizens and rights“. Directgov. Посетено на 23 August 2011.
 9. „European Charter for Regional or Minority Languages“. Scottish Government. Архивирано од изворникот на 2011-06-07. Посетено на 23 October 2011.

ПоврзаноУреди