Перо Антиќ

македонски кошаркар


Перо Антиќ (р. 29 јули 1982 во Скопје) — македонски тековен претседател на Кошаркарската федерација на Македонија и поранешен кошаркар и член на Македонската кошаркарска репрезентација.[1]

Перо Антиќ

Антиќ во дресот на Црвена Звезда (2017)
Антиќ во дресот на Црвена Звезда (2017)

Лични информации
Роден на 29 јули 1982(1982-07-29)(41 г.)
Роден во Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Висина 2,10
Тежина 118
Позиција Центар / Крилен центар
Информации за кариерата
Драфт 2004 / Не драфтуван
Проф. кариера 1999—2018
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1999—2001
2001—2005
2005—2007
2007—2008
2008—2009
2009—2010
2010—2011
2011—2013
2013—2015
2015—2017
2017—2018
Работнички Скопје Работнички Скопје
АЕК Атина АЕК Атина
Црвена Ѕвезда Црвена Ѕвезда
Лукоил Академик Лукоил Академик
Локомотив Ростов Локомотив Ростов
Лукоил Академик Лукоил Академик
Спартак Санкт Петербург Спартак
Олимпијакос Олимпијакос
Атланта Атланта Хокс
Фенербахче Фенербахче
Црвена Ѕвезда Црвена Ѕвезда
Репрезентација
2001—2013 Македонија Македонија

Тој е првиот и единствениот досега македонски кошаркар што играл во НБА-лигата, каде две години го носел дресот на Атланта хокс.

Животопис

уреди

Антиќ почнал да игра кошарка на 11-годишна возраст, заедно со неговиот брат Александар во младинските школи на "КК Работнички", како и во кадетската и јуниорската репрезентација на Македонија. На возраст од 16 години го направил своето деби во првиот тим на клубот. На 17 години, отишол на колеџ во САД.

Во април 2015 година, Антиќ заедно со својот соиграч Табо Сефолоша биле уапсени рано наутро во њујоршкиот клуб „1 ОАК“, бидејќи ја попречувале полицијата да изврши увид во инцидентот во кој кошаркарот на Индијана Пејсерс Крис Коупленд и неговата сопруга биле нападнати и расечени со нож.[2]

Професионална кариера

уреди

Домашна кариера

уреди

Својата професионална кариера, Антиќ ја започнал во "КК Работнички" од Скопје во 1999 година.

Меѓународна кариера

уреди

Од 2001 до 2005 година, Антиќ настапувал за „АЕК“ од Атина. Со овој тим во 2001 го освоил Купот на Грција, а во 2002 година, по цели 15 години, клубот станал шампион на Грција). Од 2005 до 2007 година, тој настапувал за „КК Црвена Ѕвезда“ и во 2006 година го освоил Купот на СЦГ. Потоа, кариерата ја продолжил во „КК Лукоил Академик“ од Софија, каде играл од 2007 до 2008 година. Со овој клуб, Антиќ ги освоил купот и првенството на Бугарија, а тој и во двете натпреварувања ги освоил сите награди (МВП, најдобар стрелец и најдобар скокач). Така, тој бил најкорисниот играч на сезоната 2007/2008 во Бугарија, каде имал просек од 23,3 бода и доминантни 9,3 скокови по натпревар. Од 2008 до 2010 година, Антиќ играл за „КК Локомотив“ од Ростов на Дон, а во сезоната 2010 година се вратил во „КК Лукoил Академик“ од Софија и со тој клуб пак ги освоил првенството и купот на Бугарија, а Антиќ бил прогласен за МВП). Истата година, Антиќ потпишал за „КК Спартак“ од Санкт Петербург и со негова помош, клубот по долги години го освоил Купот на Русија, а Антиќ бил прогласен за МВП.
Во 2011 година, непосредно по освојувањето на четвртото место на Евробаскетот во Литванија, Перо заминал во грчкиот клуб „Олимпијакос“ од Атина. Во 2012 година, со овој клуб, Антиќ го освоил грчкото првенство, а станал и шампион на Европа. Следната година, "Олимпијакос" по вторпат станал европски шампион. Веднаш по тоа, Антиќ, како слободен играч, потпишал договор со клубот од НБААтланта Хокс“, со што станал првиот Македонец кој заиграл во НБА.[3]
Летото 2015 година, Антиќ ја напуштил екипата на „Атланта“ и потпишал договор со „Фенербахче“. Според истражувањето на американскиот статистичар Марк Поркаро и турскиот новинар Ферсу Јајабејоглу, Антиќ се нашол на 32. место на најплатените кошаркари во Европа, со годишна плата од 1,2 милиони евра.[4]

Настапи во НБА

уреди

Сезона 2013-2014

уреди

Непосредно по потпишувањето за „Атланта хокс“, Антиќ не добивал можност да заигра. Својот прв настап за „Атланта“ го имал дури во ноември, на натпреварот против „Њујорк Никс“, одигран на домашен терен во „Арената Филипс“, на кој Антиќ одиграл 12 минути и 55 секунди при што постигнал 4 бода, а имал 5 скокови и 2 асистенции. Сепак, на крајот, „Атланта“ го загубила мечот со 91-95.[5]

Подоцна, по повредата на центарот на „Атланта“, Ал Хорфорд, Антиќ добивал поголема минутажа и играл сè подобро, добивајќи место во првата петорка на „Атланта“. Така, на мечот против „Индијана пејсерс“, Антиќ постигнал 16 бода, а на мечот против „Мајами хит“ и рекордни 17 бода. Најпосле, на мечот против „Орландо меџик“, одигран на гостински терен, Антиќ поминал дури 33 минути на паркетот и го забележал првиот „дабл-дабл“ во НБА, остварувајќи 10 бода, 12 скокови и една асистенција. Притоа, Антиќ ги постигнал решавачките четири бода во победата против „Орландо“ (натпреварот завршил со резултат од 112-109 за „Атланта“).[6]

Во првиот дел од сезоната, заклучно со јануари 2014 година, Антиќ покажал солидни остварувања на паркетот: од вкупно 29 настапи во лигата, во просек, постигнувал по 5,8 бода, 3,4 скокови и 1 асистенција по натпревар, а просечно играл 15,5 минути по натпревар. Само во јануари, кога заиграл во првата петорка на „Атланта“, неговиот просек изнесувал 11,4 бода, 5,9 скока и 1 асистенција по натпревар, со прецизност од 49,2% од игра, 43,2% од линијата за три бода и 78,6% од слободни фрлања. Во конкуренција на дебитантите во НБА, Антиќ бил трет најпрецизен шутер на тројки, десетти најдобар скокач и дванаесеттиот најдобар стрелец. Како резултат на одличните игри, Антиќ бил избран за настап на „ол-стар викендот“ (NBA all star weekend), во рамките на таканаречениот „предизвик на ѕвездите во подем“ (rising stars challenge), на кој настапуваат најдобрите дебитанти во НБА лигата и играчите кои втора сезона настапуваат во НБА.[7]

На почетокот на март 2014 година, по пауза од 17 натпревари, поради повреда на глуждот, Антиќ повторно заиграл за „Атланта хокс“ на гостувањето против „Портланд трејлблејзерс“. Притоа, Антиќ влегол во игра од клупата и на теренот поминал 16 минути, постигнувајќи 10 бода и 4 скокови. Во однос на прецизноста, Антиќ погодил двапати од линијата за слободни фрлања (од два обида), постигнал две тројки (од 4 обида) и еднаш погодил од поле (од еден обид). Сепак, и покрај добрата игра на Антиќ, неговиот тим бил поразен со 78:102.[8] Меѓутоа, по само неколку настапи, кон крајот на март, на натпреварот против „Минесота тимбервулфс“, по еден успешен шут за тројка, Антиќ ја нагазил ногата на својот тренер и повторно се повредил.[9]

Сезона 2014-2015

уреди

Втората сезона во НБА-лигата, Антиќ ја започнал во мечот против „Индијана Пејсерс“, кој неговиот тим го добил со 102-92. Притоа, Антиќ одиграл 20 минути и постигнал седум бода и имал еден скок и една асистенција.[10] Во следното коло, во натпреварот одигран на гости против актуелниот шампион „Сан Антонио Спарс“, тимот на Антиќ загубил со 92-94, а тој одиграл нецели 16 минути, постигнувајќи седум бода (од три обиди од игра) и имал три скока.[11] Потоа, на натпреварот против „Њујорк никс“, одигран во Атланта, Антиќ играл 17 минути при што постигнал само два бода, а имал и два скока.[12] Во осмото коло, Антиќ настапил во натпреварот против „Јута џез“ во кој неговиот тим победил со 100-97, а Антиќ одиграл 20 минути, постигнувајќи 6 бода и 5 скока.[13] Во 20. коло, на натпреварот против „Индијана“, одигран на гостински терен во Индијанаполис, тимот на „Атланта“ ја остварил седмата победа во низа (108-92), а Антиќ остварил учинок од седум бода, два скока и една асистенција, поминувајќи 15 минути на паркетот.[14] Потоа, „Атланта“ ја остварил и осмата победа по ред, совладувајќи го тимот на „Филаделфија“ со 95-79, а Антиќ играл 12 минути, постигнувајќи пет бода (од кои, една тројка).[15]

По пауза од три натпревари, поради грип, Антиќ се вратил во тимот на „Атланта“ на гостувањето против „Кливленд кавалирс“, кога „Атланта“ победила со 127-98, при што Антиќ играл 13 минути и постигнал 11 бода, а имал и четири скока и две асистенции.[16] Во јануари 2015 година, Антиќ настапил во почетната петорка на натпреварот на „Атланта“ против „Бостон селтикс“, во кој неговиот тим победил со 105-91, што претставувало десетта победа во низа. Притоа, Антиќ одиграл 24 минути и имал учинок од шест бода, пет скока, четири украдени топки и една асистенција.[17] Малку подоцна, со победата против „Индијана“ од 110-91, „Атланта“ поставила нов клупски рекорд, остварувајќи ја 14. победа по ред, во која значаен придонес имал и Антиќ, со своите 12 бода, четири скока и две асистенции, играјќи 18 минути за својот тим.[18]

Во февруари 2015 година, на домашен терен, „Атланта“ го победила тимот на „Њу Орлеанс“ со 105-96, а Антиќ постигнал девет бода и имал шест скока.[19] Во следното коло, на гостувањето против „Мемфис Гризлис“, тимот на „Атланта“ загубил со 88-94, а Антиќ играл 15 минути при што остварил учинок од два бода и два скока.[20] Потоа, „Атланта“ загубила на гостувањето против „Бостон селтикс“ со 88-89, а Антиќ имал скромен учинок од едне бод и четири скока.[21] На гостински терен, „Атланта“ го победила и тимот на „Милвоки бакс“ со 97-86, а Антиќ одиграл 13 минути при што постигнал три бода (сите од слободни фрлања) и имал три скока и една асистенција.[22] Подоцна, на натпреварот против „Далас маверикс“, во кој „Атланта“ победила со 104-87, Антиќ имал два скока и една асистенција, но не успеал да постигне кош, бидејќи бил непрецизен од трите обиди за „тројка“.[23][24]

Во март 2015 година, по повредата на коленото, Антиќ се вратил во тимот на „Атланта“ на натпреварот против „Хјустон рокетс“, во кој неговиот тим победил со 104-96, а Антиќ одиграл 12,45 минути, остварувајќи учинок од три бода, два скока и две асистенции.[25] По залечувањето на повредата на ногата, Антиќ се вратил во тимот на „Атланта“ на гостувањето кај „Денвер Нагетс“ при што неговиот тим загубил со 102-115. Антиќ играл околу 20 минути, во кои постигнал шест бода имал два скока.[26] Во натпреварот против „Голден стејт“, којшто тимот на „Атланта“ го загубил со 95-114, Антиќ одиграл речиси 20 минути, со учинок од три бода (сите од слободни фрлања), пет скока и една асистенција.[27] На гостувањето во Орландо, тимот на „Атланта“ забележал победа од 95-83, а Антиќ одиграл околу 22 минути и имал учинок од пет бода и четири скока.[28] Потоа, „Атланта“ го победила и тимот на „Милвоки“ 101-88, а Антиќ играл 15 минути, со учинок од осум погодоци и два скока.[29]

Во април 2015 година, во вториот натпревар од четврфиналната серија од разигрувањето за титулата, „Атланта“ го победила „Бруклин“ со 96-91 при што Антиќ постигнал осум бода, сите во третата четвртина, а остварил и два скока.[30] Подоцна, во четвртиот натпревар, којшто „Атланта“ го загубила со 115-120, Антиќ одиграл речиси 17 минути и имал учинок од шест бода и четири скока.[31] Во мај, во петтиот меч против „Вашингтон“, Антиќ одиграл нецели седум минути во кои постигнал четири бода, сите од слободни фрлања, а имал и три скока.[32] Во првиот натпревар од финалето во источната конференција на НБА, „Атланта“ изгубила на домашен терен од „Кливленд Кавалирс“ со 89-97, а Антиќ одиграл 10 минути при што не успеал да даде ниту еден погодок.[33]

Репрезентативни настапи

уреди

Со репрезентацијата на Македонија, на Европското првенство 2011 во Литванија, Перо Антиќ го освоил четвртото место.

Останати дела

уреди

Во летото 2017 година, Перо Антиќ станал главен акционер во кошаркарскиот клуб Гостивар 2015.[34]

Во април 2019 година, Антиќ станал кандидат за претседател на Македонската Кошаркарска Федерација.[35] Во мај таа година, тој бил избран за претседател Федерацијата откакомбил единствен кандидат на таа позиција.[36][37]

Признанија

уреди

По враќањето од Евробаскетот во Литванија, заедно со членовите на репрезентацијата, тој ја добил академската титула „Хонорис кауза“, доделена од страна на Универзитетот „ФОН“.[38]

Титули и награди

уреди

Поединечни награди

уреди
 • Најдобар кошаркар во странство за 2010 година[39][40]
 • Најдобар кошаркар во странство за 2012 година[41][42][43]
 • Најдобар кошаркар во странство за 2013 година[44][45][46]
 • Најдобар кошаркар во странство за 2014 година[47][48]
 • Најдобар кошаркар во странство за 2016 година[49][50]
 • Најдобар кошаркар за 2017 година[51][52]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „ПЕРО АНТИЌ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКАТА КОШАРКАРСКА ФЕДЕРАЦИЈА“. Сакам Да Кажам. 2019-05-15. Архивирано од изворникот July 16, 2020. Посетено на 2020-07-15.
 2. „Перо Антиќ уапсен во Њујорк“, Дневник, година XIX, број 5738, четврток-петок, 9-10 април 2015, стр. 27.
 3. „www.eurobasket2011“. Архивирано од изворникот на 2011-09-24. Посетено на 2011-08-30.
 4. „Перо Антиќ меѓу најскапите играчи во Евролигата“, Дневник, година XIX, број 5874, петок, 25 септември 2015, стр. 20.
 5. „Антиќ заигра, Хокс загуби од Никс“, Дневник, год. XVII, бр. 5316, петок, 15 ноември 2013, стр. 27.
 6. „Антиќ со дабл-дабл притиска за ол стар-викендот“, Дневник, год. XVIII, бр. 5373, петок, 24 јануари 2014, стр. 26.
 7. „Антиќ лансиран меѓу НБА-ѕвездите“, Дневник, год. XVIII, бр. 5379, петок, 31 јануари 2014, стр. 26.
 8. „Антиќ единствена светла точка кај Атланта“, Дневник, година XVIII, број 5409, петок, 7 март 2014, стр. 25.
 9. „Антиќ го шина глуждот“, Дневник, година XVIII, број 5427, петок, 28 март 2014, стр. 29.
 10. „Антиќ стартува во сезоната со 7 бода против Пејсерс“, Дневник, година XVIII, број 5607, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 22.
 11. „Атланта поразена од Спарс“, Дневник, година XVIII, број 5611, петок, 7 ноември 2014, стр. 27.
 12. „Атланта подобра од Њујорк“, Дневник, година XVIII, број 5613, понеделник, 10 ноември 2014, стр. 22.
 13. „Перо Антиќ со Атланта влезе во победничка серија“, Дневник, година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 25.
 14. „Антиќ и Атланта седум меча не знаат за пораз“, Дневник, година XVIII, број 5638, среда, 10 декември 2014, стр. 22.
 15. „Атланта и Антиќ не попуштаат со победничкиот ритам“, Дневник, година XVIII, број 5640, петок, 12 декември 2014, стр. 26.
 16. „Антиќ се врати во тимот, Атланта го суреди Кливленд“, Дневник, година XVIII, број 5646, петок, 19 декември 2014, стр. 26.
 17. „Атланта и Антиќ во Бостон стасаа до 10. триумф во низа“, Дневник, година XIX, број 5668, петок, 16 јануари 2015, стр. 20.
 18. „Атланта со рекордна победничка низа, Антиќ со 12 бода“, Дневник, година XIX, број 5673, петок, 23 јануари 2015, стр. 24.
 19. „Атланта им се врати на победите, Антиќ постигна 9 бода“, Дневник, година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 23.
 20. „Десетти пораз сезонава за Атланта“, Дневник, година XIX, број 5688, вторник, 10 февруари 2015, стр. 22.
 21. „Бостон со звукот на сирената ја совлада Атланта“, Дневник, година XIX, број 5691, петок, 13 февруари 2015, стр. 22.
 22. „Три коша на Антиќ во триумфот над Милвоки“, Утрински весник, година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 18.
 23. „Атланта без проблем против Далас, Антиќ остана без бодови“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.
 24. „Антиќ без бод против Далас“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 24.
 25. „Атланта се врати од -18 против Хјустон“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 20.
 26. „Антиќ се врати во тимот, Атланта загуби“, Дневник, година XIX, број 5715, петок, 13 март 2015, стр. 20.
 27. „Двобојот на најдобрите сезонава во НБА му припадна на Голден стејтДневник, година XIX, број 5721, петок, 20 март 2015, стр. 24.
 28. „Атланта со победа во Орландо“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 27.
 29. „Антиќ со 8 бода учествуваше во триумфот на Атланта над Милвоки“, Дневник, година XIX, број 5731, среда, 1 април 2015, стр. 27.
 30. „Антиќ клучен фактор за втората победа на Атланта против Бруклин“, Дневник, година XIX, број 5749, петок, 24 април 2015, стр. 26.
 31. „Бруклин израмни во плејоф-серијата со Атланта“, Дневник, година XIX, број 5753, среда, 29 април 2015, стр. 26.
 32. „Атланта уште една победа ја дели од конференциското финале“, Дневник, година XIX, број 5766, петок, 15 мај 2015, стр. 24.
 33. „Атланта немоќна пред налетот на Леброн“, Дневник, година XIX, број 5772, петок, 22 мај 2015, стр. 26.
 34. „Перо Антиќ главен акционер во КК Гостивар“. sportmedia.mk. 4 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 35. „Перо Антиќ ги „отвори" картите: Кошарката пак да ни биде спорт „број еден"!“. gol.mk. 24 април 2019. Посетено на 25 април 2019.
 36. „ОФИЦИЈАЛНО: Перо Антиќ, нов претседател на МКФ!“. gol.mk. 15 мај 2019. Посетено на 15 мај 2019.
 37. „Официјално: Перо Антиќ на чело на мак-кошарката“. ekipa.mk. 15 мај 2019. Посетено на 15 мај 2019.
 38. „Универзитет ФОН“. Архивирано од изворникот на 2011-12-03. Посетено на 2011-11-21.
 39. „Сите почести за Дамјан Стојановски“. vecer.mk. 23 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 40. „Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината“. daily.mk. 22 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.
 41. „Година во знакот на Антиќ, Гечевски, Тодоров…“. ekipa.mk. 19 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.[мртва врска]
 42. „КФМ ги објави најдобрите“. ohridnews.com. 19 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.
 43. „Гечевски најдобар македонски кошаркар“. vecer.mk. 20 декември 2012. Посетено на 6 јули 2017.[мртва врска]
 44. „МКФ ги прогласи најдобрите за 2013, Чековски и Антиќ со главните награди“. ekipa.mk. 8 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-26. Посетено на 6 јули 2017.
 45. „Ѓорги Чековски најдобар кошаркар во Македонија 2013 година“. ohridnews.com. 8 февруари 2014. Посетено на 6 јули 2017.
 46. „Чековски и Антиќ најдобри кошаркари за 2013 година“. mkd.mk. 8 февруари 2014. Посетено на 6 јули 2017.
 47. „Дамјан Стојановски и Емил Рајковиќ – кошаркарски лауреати за 2014“. ekipa.mk. 19 февруари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-21. Посетено на 2015-02-20.
 48. „Рајковиќ и Д. Стојановски лауреати за 2014 година“, Утрински весник, година XVI, број 4716, сабота-недела, 21-22 февруари 2015, стр. 18.
 49. „Најдоброто од кошарката во 2016: Костоски, Антиќ и Димитријевиќ…“. ekipa.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 50. „Костоски: Наградата ја посветувам на мојот татко“. sportmedia.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 51. „Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година“. ekipa.mk. 20 декември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-26. Посетено на 31 јануари 2018.
 52. „Перо Антиќ најдобар македонски кошаркар“. ohridnews.com. 20 декември 2017. Посетено на 31 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди