< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1733 (MDCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1733 година од новата ера, 733. од вториот милениум, 33. од XVIII век и четвртта од 1730-тите.

1733 во разни календари
Грегоријански календар1733
MDCCXXXIII
Ab urbe condita2486
Ерменски календар1182
ԹՎ ՌՃՁԲ
Асирски календар6483
Балиски календар1654–1655
Бенгалски календар1140
Берберски календар2683
Будистички календар2277
Бурмански календар1095
Византиски календар7241–7242
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4429 или 4369
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4430 или 4370
Коптски календар1449–1450
Етиопски календар1725–1726
Еврејски календар5493–5494
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1789–1790
 - Сачка ера1654–1655
 - Кали-југа4833–4834
Холоценски календар11733
Игбоански календар733–734
Ирански календар1111–1112
Исламски календар1145–1146
Јапонски календарКјохо 18
(享保18年)
Јавански календар1657–1658
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4066
Мингуо-календар179 пред Р. Кина
民前179年
Нанакшахи265
Тајландски сончев календар2275–2276
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1859 или 1478 или 706
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1860 или 1479 или 707

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7241 и 7242 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6483 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5493 и 5494 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2486.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1733 година се протега во 4369 и 4370, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4429 и 4430 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2276. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1145 и 1146 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди