< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1890 (MDCCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1890 година од новата ера, 890. од вториот милениум, 90. од XIX век и прва од 1890-тите.

1890 во разни календари
Грегоријански календар1890
MDCCCXC
Ab urbe condita2643
Ерменски календар1339
ԹՎ ՌՅԼԹ
Асирски календар6640
Бахајски календар46–47
Балиски календар1811–1812
Бенгалски календар1297
Берберски календар2840
Будистички календар2434
Бурмански календар1252
Византиски календар7398–7399
Кинески календар己丑(зем. вол)
4586 или 4526
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4587 или 4527
Коптски календар1606–1607
Етиопски календар1882–1883
Еврејски календар5650–5651
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1946–1947
 - Сачка ера1811–1812
 - Кали-југа4990–4991
Холоценски календар11890
Игбоански календар890–891
Ирански календар1268–1269
Исламски календар1307–1308
Јапонски календарМејџи 23
(明治23年)
Јавански календар1819–1820
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4223
Мингуо-календар22 пред Р. Кина
民前22年
Нанакшахи422
Тајландски сончев календар2432–2433
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
2016 или 1635 или 863
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
2017 или 1636 или 864

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7398 и 7399 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6640 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5650 и 5651 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2643.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1890 година се протега во 4526 и 4527, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4586 и 4587 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2433. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1307 и 1308 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди