51°33′22″N 0°18′15″W / 51.5560° СГШ; 0.3042° ЗГД / 51.5560; -0.3042

Вембли е кварт во северозападен Лондон. Овој кварт е познат по истоимениот стадион којшто е најголем во Обединетото Кралство, како и по познатата Вембли Арена.

Вембли
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist|240px|Вембли во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist]]
Вембли

Вембли во рамките на Обединетото Кралство
Население 102,856 2011[1]
Мреж. реф. TQ175855
Голем Лондон
Регион
Земја Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град WEMBLEY
Поштенска област HA0, HA9
Повикувачки број 020
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Лондонско собрание
Список на места: ОК • Англија •
Поглед кон Вембли

Овој кварт не е многу привлечен за живеење и во него има многу иселеници од Африка, Јужна Америка, Карибите, Азија, Источна Европа како и од Јужна Европа. Населението коешто живее во него е посиромашно и во овој дел на Лондон многу се чести кражбите, а развиен е и останатиот уличен криминал. Во овој кварт засилена е полициската контрола, а единствена светла точка во него се Стадионот Вембли и Вембли Арената.

Наводи

уреди
  1. Wembley is made up of 7 wards in the London Borough of Brent: Alperton, Barnhill, Northwick Park, Kenton, Preston, Sudbury, Tokyngton, and Wembley Central. „2011 Census Ward Population Estimates | London DataStore“. Архивирано од изворникот на 22 February 2014. Посетено на 9 June 2014.