Даниеле Пјетрополи

друмски велосипедист

Даниеле Пјетрополи (италијански: Daniele Pietropolli; р. 11 јули 1980 во Бусоленго, Венето) — италијански професионалец друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Даниеле Пјетрополи
Пјетрополи на Лиеж-Бастон-Лиеж 2011.
Лични податоци
Цело имеДаниеле Пјетрополи
Роден11 јули 1980(1980-07-11)(43 г.)
Бусоленго, Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2003–2007
2008–2009
2010–2013
Тенакс
ЛРП Бракес-Балан
Лампре-Фарнезе Вини
Последна промена
25 октомври 2014

Достигнувања уреди

2008
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 3
2009
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
1. Етапа 3
1. Краен пласман Сетимана Сиклиста Ломбарда
1. Етапа 1 (ТТТ)
2011
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
1. Трофео Лаигвелја
2013
8. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на Гранд Тур уреди

Гранд Тур 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 67 80 57 94 91 80
  Тур
  Вуелта 61

СО = се откажал

Наводи уреди

  1. „Лампре-Мерида (LAM) – ITA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-09-28. Посетено на 6 јануари 2013.

Надворешни врски уреди