< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1924 (MCMXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1924 година од новата ера, 924. од вториот милениум, 24. од XX век и петта од 1920-тите.

1924 во разни календари
Грегоријански календар1924
MCMXXIV
Ab urbe condita2677
Ерменски календар1373
ԹՎ ՌՅՀԳ
Асирски календар6674
Бахајски календар80–81
Балиски календар1845–1846
Бенгалски календар1331
Берберски календар2874
Будистички календар2468
Бурмански календар1286
Византиски календар7432–7433
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4620 или 4560
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4621 или 4561
Коптски календар1640–1641
Етиопски календар1916–1917
Еврејски календар5684–5685
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1980–1981
 - Сачка ера1845–1846
 - Кали-југа5024–5025
Холоценски календар11924
Игбоански календар924–925
Ирански календар1302–1303
Исламски календар1342–1343
Јапонски календарТајшо 13
(大正13年)
Јавански календар1854–1855
Џуче-календар13
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4257
Мингуо-календарР. Кина 13
民國13年
Нанакшахи456
Тајландски сончев календар2466–2467
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
2050 или 1669 или 897
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2051 или 1670 или 898

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7432 и 7433 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6674 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5684 и 5685 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2677.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1924 година се протега во 4560 и 4561, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4620 и 4621 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2467. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1342 и 1343 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди