< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1834 (MDCCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1834 година од новата ера, 834. од вториот милениум, 34. од XIX век и петта од 1830-тите.

1834 во разни календари
Грегоријански календар1834
MDCCCXXXIV
Ab urbe condita2587
Ерменски календар1283
ԹՎ ՌՄՁԳ
Асирски календар6584
Балиски календар1755–1756
Бенгалски календар1241
Берберски календар2784
Будистички календар2378
Бурмански календар1196
Византиски календар7342–7343
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4530 или 4470
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4531 или 4471
Коптски календар1550–1551
Етиопски календар1826–1827
Еврејски календар5594–5595
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1890–1891
 - Сачка ера1755–1756
 - Кали-југа4934–4935
Холоценски календар11834
Игбоански календар834–835
Ирански календар1212–1213
Исламски календар1249–1250
Јапонски календарТенпо 5
(天保5年)
Јавански календар1761–1762
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4167
Мингуо-календар78 пред Р. Кина
民前78年
Нанакшахи366
Тајландски сончев календар2376–2377
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1960 или 1579 или 807
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1961 или 1580 или 808

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7342 и 7343 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6584 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5594 и 5595 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2587.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1834 година се протега во 4470 и 4471, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4530 и 4531 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2377. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1249 и 1250 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди