< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1896 (MDCCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1896 година од новата ера, 896. од вториот милениум, 96. од XIX век и седма од 1890-тите.

1896 во разни календари
Грегоријански календар1896
MDCCCXCVI
Ab urbe condita2649
Ерменски календар1345
ԹՎ ՌՅԽԵ
Асирски календар6646
Бахајски календар52–53
Балиски календар1817–1818
Бенгалски календар1303
Берберски календар2846
Будистички календар2440
Бурмански календар1258
Византиски календар7404–7405
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4592 или 4532
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4593 или 4533
Коптски календар1612–1613
Етиопски календар1888–1889
Еврејски календар5656–5657
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1952–1953
 - Сачка ера1817–1818
 - Кали-југа4996–4997
Холоценски календар11896
Игбоански календар896–897
Ирански календар1274–1275
Исламски календар1313–1314
Јапонски календарМејџи 29
(明治29年)
Јавански календар1825–1826
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4229
Мингуо-календар16 пред Р. Кина
民前16年
Нанакшахи428
Тајландски сончев календар2438–2439
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
2022 или 1641 или 869
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2023 или 1642 или 870

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7404 и 7405 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6646 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5656 и 5657 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2649.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1896 година се протега во 4532 и 4533, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4592 и 4593 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2439. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1313 и 1314 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди