< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1994 (MCMXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1994 година од новата ера, 994. од вториот милениум, 94. од XX век и петта од 1990-тите.

1994 во разни календари
Грегоријански календар1994
MCMXCIV
Ab urbe condita2747
Ерменски календар1443
ԹՎ ՌՆԽԳ
Асирски календар6744
Бахајски календар150–151
Балиски календар1915–1916
Бенгалски календар1401
Берберски календар2944
Будистички календар2538
Бурмански календар1356
Византиски календар7502–7503
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4690 или 4630
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4691 или 4631
Коптски календар1710–1711
Етиопски календар1986–1987
Еврејски календар5754–5755
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2050–2051
 - Сачка ера1915–1916
 - Кали-југа5094–5095
Холоценски календар11994
Игбоански календар994–995
Ирански календар1372–1373
Исламски календар1414–1415
Јапонски календарХејсеј 6
(平成6年)
Јавански календар1926–1927
Џуче-календар83
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4327
Мингуо-календарТајван 83
民國83年
Нанакшахи526
Тајландски сончев календар2537
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
2120 или 1739 или 967
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
2121 или 1740 или 968
Униксно време757382400 – 788918399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7502 и 7503 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6744 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5754 и 5755 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2747.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1994 година се протега во 4630 и 4631, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4690 и 4691 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2537. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1414 и 1415 исламска година. 1994 (MCMXCIV) е непрестапна година што започнала во сабота и е прогласена за „Меѓународна година на фамилијата“ и „Меѓународна година на спортот и олимпискиот идеал“.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди