< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1928 (MCMXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1928 година од новата ера, 928. од вториот милениум, 28. од XX век и деветта од 1920-тите.

1928 во разни календари
Грегоријански календар1928
MCMXXVIII
Ab urbe condita2681
Ерменски календар1377
ԹՎ ՌՅՀԷ
Асирски календар6678
Бахајски календар84–85
Балиски календар1849–1850
Бенгалски календар1335
Берберски календар2878
Будистички календар2472
Бурмански календар1290
Византиски календар7436–7437
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4624 или 4564
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4625 или 4565
Коптски календар1644–1645
Етиопски календар1920–1921
Еврејски календар5688–5689
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1984–1985
 - Сачка ера1849–1850
 - Кали-југа5028–5029
Холоценски календар11928
Игбоански календар928–929
Ирански календар1306–1307
Исламски календар1346–1347
Јапонски календарШова 3
(昭和3年)
Јавански календар1858–1859
Џуче-календар17
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4261
Мингуо-календарР. Кина 17
民國17年
Нанакшахи460
Тајландски сончев календар2470–2471
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
2054 или 1673 или 901
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
2055 или 1674 или 902

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7436 и 7437 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6678 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5688 и 5689 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2681.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1928 година се протега во 4564 и 4565, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4624 и 4625 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2471. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1346 и 1347 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди