< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1819 (MDCCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1819 година од новата ера, 819. од вториот милениум, 19. од XIX век и последна од 1810-тите.

1819 во разни календари
Грегоријански календар1819
MDCCCXIX
Ab urbe condita2572
Ерменски календар1268
ԹՎ ՌՄԿԸ
Асирски календар6569
Балиски календар1740–1741
Бенгалски календар1226
Берберски календар2769
Будистички календар2363
Бурмански календар1181
Византиски календар7327–7328
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4515 или 4455
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4516 или 4456
Коптски календар1535–1536
Етиопски календар1811–1812
Еврејски календар5579–5580
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1875–1876
 - Сачка ера1740–1741
 - Кали-југа4919–4920
Холоценски календар11819
Игбоански календар819–820
Ирански календар1197–1198
Исламски календар1234–1235
Јапонски календарБунсеј 2
(文政2年)
Јавански календар1746–1747
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4152
Мингуо-календар93 пред Р. Кина
民前93年
Нанакшахи351
Тајландски сончев календар2361–2362
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1945 или 1564 или 792
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1946 или 1565 или 793

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7327 и 7328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5579 и 5580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2572.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1819 година се протега во 4455 и 4456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4515 и 4516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2362. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1234 и 1235 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди