Август Кекуле

Фридрих Август Кекуле фон Страдониц (познат како Август Кекуле) (7 септември 182913 јули 1896) бил германски хемичар. Од 1850-тите сè до неговата смрт, Кекуле бил еден од најистакнатите хемичари во Европа, особено во теоретската хемија.

Фридрих Август Кекуле фон Страдониц
Frkekulé.jpg
Фридрих Август Кекуле фон Страдониц
Роден(а)7 септември 1829(1829-09-07)
Дармштат, Германија
Починал(а)13 јули 1896(1896-07-13) (возр. 66)
Бон, Германија
Познат поструктура на бензенот