< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1979 (MCMLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1979 година од новата ера, 979. од вториот милениум, 79. од XX век и последна од 1970-тите.

1979 во разни календари
Грегоријански календар1979
MCMLXXIX
Ab urbe condita2732
Ерменски календар1428
ԹՎ ՌՆԻԸ
Асирски календар6729
Бахајски календар135–136
Балиски календар1900–1901
Бенгалски календар1386
Берберски календар2929
Будистички календар2523
Бурмански календар1341
Византиски календар7487–7488
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4675 или 4615
    — до —
己未年 (зем. коза)
4676 или 4616
Коптски календар1695–1696
Етиопски календар1971–1972
Еврејски календар5739–5740
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2035–2036
 - Сачка ера1900–1901
 - Кали-југа5079–5080
Холоценски календар11979
Игбоански календар979–980
Ирански календар1357–1358
Исламски календар1399–1400
Јапонски календарШова 54
(昭和54年)
Јавански календар1910–1912
Џуче-календар68
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4312
Мингуо-календарТајван 68
民國68年
Нанакшахи511
Тајландски сончев календар2522
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
2105 или 1724 или 952
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
2106 или 1725 или 953
Униксно време283996800 – 315532799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7487 и 7488 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6729 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5739 и 5740 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2732.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1979 година се протега во 4615 и 4616, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4675 и 4676 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2522. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1399 и 1400 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди