< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1963 (MCMLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1963 година од новата ера, 963. од вториот милениум, 63. од XX век и четвртта од 1960-тите.

1963 во разни календари
Грегоријански календар1963
MCMLXIII
Ab urbe condita2716
Ерменски календар1412
ԹՎ ՌՆԺԲ
Асирски календар6713
Бахајски календар119–120
Балиски календар1884–1885
Бенгалски календар1370
Берберски календар2913
Будистички календар2507
Бурмански календар1325
Византиски календар7471–7472
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4659 или 4599
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4660 или 4600
Коптски календар1679–1680
Етиопски календар1955–1956
Еврејски календар5723–5724
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2019–2020
 - Сачка ера1884–1885
 - Кали-југа5063–5064
Холоценски календар11963
Игбоански календар963–964
Ирански календар1341–1342
Исламски календар1382–1383
Јапонски календарШова 38
(昭和38年)
Јавански календар1894–1895
Џуче-календар52
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4296
Мингуо-календарТајван 52
民國52年
Нанакшахи495
Тајландски сончев календар2506
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
2089 или 1708 или 936
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
2090 или 1709 или 937
28 август: Марш на Вашингтон за работни места и слобода

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7471 и 7472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5723 и 5724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1963 година се протега во 4599 и 4600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4659 и 4660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1382 и 1383 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди