< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1998 (MCMXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1998 година од новата ера, 998. од вториот милениум, 98. од XX век и деветта од 1990-тите.

1998 во разни календари
Грегоријански календар1998
MCMXCVIII
Ab urbe condita2751
Ерменски календар1447
ԹՎ ՌՆԽԷ
Асирски календар6748
Бахајски календар154–155
Балиски календар1919–1920
Бенгалски календар1405
Берберски календар2948
Будистички календар2542
Бурмански календар1360
Византиски календар7506–7507
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4694 или 4634
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4695 или 4635
Коптски календар1714–1715
Етиопски календар1990–1991
Еврејски календар5758–5759
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2054–2055
 - Сачка ера1919–1920
 - Кали-југа5098–5099
Холоценски календар11998
Игбоански календар998–999
Ирански календар1376–1377
Исламски календар1418–1419
Јапонски календарХејсеј 10
(平成10年)
Јавански календар1930–1931
Џуче-календар87
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4331
Мингуо-календарТајван 87
民國87年
Нанакшахи530
Тајландски сончев календар2541
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
2124 или 1743 или 971
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
2125 или 1744 или 972
Униксно време883612800 – 915148799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7506 и 7507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5758 и 5759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2751.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1998 година се протега во 4634 и 4635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4694 и 4695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2541. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1418 и 1419 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди