< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1476 (MCDLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1476 година од новата ера, 476. од вториот милениум, 76. од XV век и седма од 1470-тите.

1476 во разни календари
Грегоријански календар1476
MCDLXXVI
Ab urbe condita2229
Ерменски календар925
ԹՎ ՋԻԵ
Асирски календар6226
Балиски календар1397–1398
Бенгалски календар883
Берберски календар2426
Будистички календар2020
Бурмански календар838
Византиски календар6984–6985
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4172 или 4112
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4173 или 4113
Коптски календар1192–1193
Етиопски календар1468–1469
Еврејски календар5236–5237
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1532–1533
 - Сачка ера1397–1398
 - Кали-југа4576–4577
Холоценски календар11476
Игбоански календар476–477
Ирански календар854–855
Исламски календар880–881
Јапонски календарБунмеј 8
(文明8年)
Јавански календар1392–1393
Јулијански календар1476
MCDLXXVI
Корејски календар3809
Мингуо-календар436 пред Р. Кина
民前436年
Нанакшахи8
Тајландски сончев календар2018–2019
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1602 или 1221 или 449
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1603 или 1222 или 450

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6984 и 6985 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6226 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5236 и 5237 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2229.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1476 година се протега во 4112 и 4113, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4172 и 4173 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2019. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 880 и 881 исламска година.

Настани

уреди
  • Леонардо да Винчи бил анонимно обвинет за хомосексуални односи (во тоа време кривично дело) со 17-годишниот помошник Јакопо Салтарелi, но не бил казнет поради недостиг на докази.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди