< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1801 (MDCCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1801 година од новата ера, 801. од вториот милениум, 1. од XIX век и втора од 1800-тите.

1801 во разни календари
Грегоријански календар1801
MDCCCI
Француски републикански календар9–10
Ab urbe condita2554
Ерменски календар1250
ԹՎ ՌՄԾ
Асирски календар6551
Балиски календар1722–1723
Бенгалски календар1208
Берберски календар2751
Будистички календар2345
Бурмански календар1163
Византиски календар7309–7310
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4497 или 4437
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4498 или 4438
Коптски календар1517–1518
Етиопски календар1793–1794
Еврејски календар5561–5562
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1857–1858
 - Сачка ера1722–1723
 - Кали-југа4901–4902
Холоценски календар11801
Игбоански календар801–802
Ирански календар1179–1180
Исламски календар1215–1216
Јапонски календарКансеј 13
(寛政13年)
Јавански календар1727–1728
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4134
Мингуо-календар111 пред Р. Кина
民前111年
Нанакшахи333
Тајландски сончев календар2343–2344
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1927 или 1546 или 774
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1928 или 1547 или 775

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7309 и 7310 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6551 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5561 и 5562 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2554.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1801 година се протега во 4437 и 4438, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4497 и 4498 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2344. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1215 и 1216 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди