Ешли Сајмон Јанг или (англиски: Ashley Simon Young, роден на 9 јули 1985) — англиски фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Интер и на англиската репрезентација.

Ешли Јанг
Ashley Young 2018-06-13 1.jpg
Лични податоци
Роден на 9 јули 1985 (1985-07-09) (37 г.)
Роден во Стивениџ, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција крило, бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер Интер
Број 15
Младинска кариера
Вотфорд Вотфорд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2007 Вотфорд Вотфорд 98 (19)
2007-2011 Астон Вила Астон Вила 157 (30)
2011-2020 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 192 (15)
2020- Интер Интер 5 (1)
Репрезентација
2007- Англија Англија 39 (7)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Роден и израснат во Хертфордшаир, Јанг ја започнал својата кариера во Вотфорд, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на Реј Луингтон. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во Премиер лигата, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во Астон Вила за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во почетната постава на екипата од Вила Парк, и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок. Тој освоил пет трофеи со Јунајтед, вклучувајќи Премиер лигата во сезоната 2012-2013, ФА Купот во сезоната 2015-2016 и Лига Европа во 2016-2017. Во јануари 2020, Јанг потпишал за Интер.

Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на Гордиот Албион и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на Европското првенство 2012. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот Гарет Саутгејт меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за Светското првенство 2018 во Русија, на кое Англија го освоила четвртото место.

Tехнички карактеристикиУреди

Јанг играл на неколку различни позиции во текот на својата кариера: иако во поголемиот дел од натпреварите главно настапувал на позицијата крило,[1] тој исто така поминал одреден период играјќи како напаѓач - под водство на менаџерот Ејди Бутројд во Вотфорд и еднаш под водството на Луј ван Гал во Манчестер Јунајтед,[2][3] како и на позицијата со слободна улога зад напаѓачот во Астон Вила под водство на Мартин О'Нил и во Манчестер Јунајтед под водство на Сер Алекс Фергусон.

За време на неговите подоцнежни години во Јунајтед, Јанг бил прекомандуван во одбраната, на позицијата лев бек, во формација со 3 (како лево бек-крило) или 4 одбранбени играчи. Мартин Лоренс во 2018 година изјавил дека Лук Шоу не може да направи пробив во Манчестер Јунајтед, бидејќи неговата формата е послаба од онаа на Ешли Јанг, кој одлично се прилагодил на уште една нова улога. Во сегашната форма, 32-годишниот играч не треба само да биде отстранет туку да се разгледува за прв избор на оваа позиција во англиската репрезентација".[4]

Ешли Јанг исто така бил замешан во контроверзност, поради тоа што бил обвинет од новинарите за многубројни обиди за глума и прелесно паѓање со цел да се изнуди прекршок врз него по што и неговите менаџери Алекс Фергусон и Дејвид Мојс морале да разговараат со него и да му укажат дека тоа што го прави не е фер кон противниците.[5][6]

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Англија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
16-11-2007 Виена Австрија   0 – 1   Англија Пријателска -   46'
6-2-2008 Лондон Англија   2 – 1   Швајцарија Пријателска -   87'
1-6-2008 Порт оф Спејн Тринидад и Тобаго   0 – 3   Англија Пријателска -   57'
19-11-2008 Берлин Германија   1 – 2   Англија Пријателска -   77'
10-6-2009 Лондон Англија   6 – 0   Андора Квал. за СП 2010 -   46'
12-8-2009 Амстердам Холандија   2 – 2   Англија Пријателска -   68'
14-11-2009 Доха Бразил   1 – 0   Англија Пријателска -   87'
11-8-2010 Лондон Англија   2 – 1   Унгарија Пријателска -   46'
3-9-2010 Лондон Англија   4 – 0   Бугарија Квал. за Евро 2012 -   87'
12-10-2010 Лондон Англија   0 – 0   Црна Гора Квал. за Евро 2012 -   60'   74'
17-11-2010 Лондон Англија   1 – 2   Франција Пријателска -   46'
9-2-2011 Копенхаген Данска   1 – 2   Англија Пријателска 1   46'
26-3-2011 Кардиф Велс   0 – 2   Англија Квал. за Евро 2012 -   81'
29-3-2011 Лондон Англија   1 – 1   Гана Пријателска -
4-6-2011 Лондон Англија   2 – 2   Швајцарија Квал. за Евро 2012 1   46'
2-9-2011 Софија Бугарија   0 – 3   Англија Квал. за Евро 2012 -   62'
6-9-2011 Лондон Англија   1 – 0   Велс Квал. за Евро 2012 1
7-10-2011 Подгорица Црна Гора   2 – 2   Англија Квал. за Евро 2012 1   60'
29-2-2012 Лондон Англија   2 – 3   Холандија Пријателска 1
26-5-2012 Осло Норвешка   0 – 1   Англија Пријателска 1   73'
2-6-2012 Лондон Англија   1 – 0   Белгија Пријателска -   66'
11-6-2012 Донецк Франција   1 – 1   Англија Евро 2012 - Прва фаза -
15-6-2012 Киев Шведска   2 – 3   Англија Евро 2012 - Прва фаза -
19-6-2012 Донецк Англија   1 – 0   Украина Евро 2012 - Прва фаза -
24-6-2012 Киев Англија   0 – 0 прод.
(2 - 4 пен.)
  Италија Евро 2012 - Четвртфинале -
15-8-2012 Берн Италија   1 – 2   Англија Пријателска -   62'
14-11-2012 Солна Шведска   4 – 2   Англија Пријателска -   61'
22-3-2013 Серавале Сан Марино   0 – 8   Англија Квал. за СП 2014 1
26-3-2013 Подгорица Црна Гора   1 – 1   Англија Квал. за СП 2014 -   76'
10-9-2013 Киев Украина   0 – 0   Англија Квал. за СП 2014 -   68'
14-11-2017 Лондон Англија   0 – 0   Бразил Пријателска -   81'
23-3-2018 Амстердам Холандија   0 – 1   Англија Пријателска -   71'
27-3-2018 Лондон Англија   1 – 1   Италија Пријателска -   83'
2-6-2018 Лондон Англија   2 – 1   Нигерија Пријателска -   68'
18-6-2018 Волгоград Тунис   1 – 2   Англија СП 2018 - Прва фаза - дет.
24-6-2018 Нижни Новгород Англија   6 – 1   Панама СП 2018 - Прва фаза - дет.
3-7-2018 Москва Колумбија   1 – 1 прод.
(3 - 4 пен.)
  Англија СП 2018 - Осминафинале -   102' дет.
7-7-2018 Самара Шведска   0 – 2   Англија СП 2018 - Четвртфинале - дет.
11-7-2018 Москва Хрватска   2 – 1 прод.   Англија СП 2018 - Полуфинале -   91' дет.
Вкупно Настапи 39 Голови 7

Клупска статистикаУреди

Статистика е ажурирана на 19 јануари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2003-2004   Вотфорд ПД 5 3 ФАКуп+ЛК 0+1 0 - - - - - - 6 3
2004-2005 ЧЛ 34 0 ФАКуп+ЛК 0+4 0 - - - - - - 38 0
2005-2006 ЧЛ 39+3[7] 13+1[7] ФАКуп+ЛК 0+1 1 - - - - - - 43 15
2006-јан. 2007 ПЛ 20 3 ФАКуп+ЛК 1+2 0+1 - - - - - - 23 4
Вкупно Вотфорд 98+3 19+1 9 2 - - - - 110 22
јан.-јун. 2007   Астон Вила ПЛ 13 2 ФАКуп+ЛК - - - - - - - - 13 2
2007-2008 ПЛ 37 8 ФАКуп+ЛК 1+1 0 - - - - - - 39 8
2008-2009 ПЛ 36 8 ФАКуп+ЛК 3+1 0 Инт+КУ 2+6[8] 1+1[9] - - - 48 10
2009-2010 ПЛ 37 5 ФАКуп+ЛК 6+5 2+2 ЛЕ 2[10] 0 - - - 50 9
2010-2011 ПЛ 34 7 ФАКуп+ЛК 2+3 0+2 ЛЕ 1[10] 0 - - - 40 9
Вкупно Астон Вила 157 30 22 6 11 2 - - 190 38
2011-2012   Манчестер Јунајтед ПЛ 25 6 ФАКуп+ЛК 0 0 ЛШ+ЛЕ 3+4 1+1 КШ 1 0 33 8
2012-2013 ПЛ 19 0 ФАКуп+ЛК 2+0 0 ЛШ 2 0 - - - 23 0
2013-2014 ПЛ 20 2 ФАКуп+ЛК 0+2 1 ЛШ 8 0 КШ 0 0 30 3
2014-2015 ПЛ 26 2 ФАКуп+ЛК 3+0 0 - - - - - - 29 2
2015-2016 ПЛ 18 1 ФАКуп+ЛК 1+2 0 ЛШ+ЛЕ 5[11]+0 0 - - - 26 1
2016-2017 ПЛ 12 0 ФАКуп+ЛК 3+1 0 ЛЕ 7 0 КШ 0 0 23 0
2017-2018 ПЛ 30 2 ФАКуп+ЛК 0 0 ЛШ 2 0 СУ 0 0 32 2
Вкупно Манчестер Јунајтед 150 13 14 1 31 2 1 0 196 16
Вкупно во кариерата 408 63 45 9 42 4 1 0 496 76

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  Манчестер ЈунајтедУреди

РепрезентативниУреди

  АнглијаУреди

НаводиУреди

 1. „United lead chase for Bale as Young attracts £5m bids“. The Independent. 4 January 2007. Посетено на 28 April 2017.
 2. „Louis van Gaal tactics leave Manchester United fans furious as Ashley Young plays up front“. The Independent. London. 10 April 2016. Посетено на 19 September 2017.
 3. „Van Gaal explains Ashley Young's striker role in Manchester United defeat at Tottenham“. Manchester Evening News. 10 April 2016. Посетено на 19 September 2017.
 4. Laurence, Martin (14 March 2018). „The outsiders who deserve England call-ups – and the regulars who don't“. The Guardian. London. Посетено на 22 March 2018.
 5. „Sir Alex Ferguson 'has word' with Ashley Young over diving accusations“. The Guardian. London. Press Association. 20 April 2012. Посетено на 16 September 2016.
 6. „Ashley Young: David Moyes in diving warning to Man Utd winger“. BBC Sport. 14 September 2013. Посетено на 28 April 2017.
 7. 7,0 7,1 Плејоф.
 8. Еден настап во квалификациите.
 9. Во квалификациите.
 10. 10,0 10,1 Во плејофот.
 11. Еден настап во плејофот.
 12. „Ashley Young: Overview“. Premier League. Посетено на 5 December 2017.
 13. „Official Manchester United Website“.
 14. McNulty, Phil (14 July 2018). „Belgium 2–0 England“. BBC Sport. Посетено на 14 July 2018.

Надворешни врскиУреди