< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1799 (MDCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1799 година од новата ера, 799. од вториот милениум, 99. од XVIII век и последна од 1790-тите.

1799 во разни календари
Грегоријански календар1799
MDCCXCIX
Француски републикански календар7–8
Ab urbe condita2552
Ерменски календар1248
ԹՎ ՌՄԽԸ
Асирски календар6549
Балиски календар1720–1721
Бенгалски календар1206
Берберски календар2749
Будистички календар2343
Бурмански календар1161
Византиски календар7307–7308
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4495 или 4435
    — до —
己未年 (зем. коза)
4496 или 4436
Коптски календар1515–1516
Етиопски календар1791–1792
Еврејски календар5559–5560
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1855–1856
 - Сачка ера1720–1721
 - Кали-југа4899–4900
Холоценски календар11799
Игбоански календар799–800
Ирански календар1177–1178
Исламски календар1213–1214
Јапонски календарКансеј 11
(寛政11年)
Јавански календар1725–1726
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4132
Мингуо-календар113 пред Р. Кина
民前113年
Нанакшахи331
Тајландски сончев календар2341–2342
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1925 или 1544 или 772
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1926 или 1545 или 773

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7307 и 7308 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6549 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5559 и 5560 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2552.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1799 година се протега во 4435 и 4436, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4495 и 4496 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2342. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1213 и 1214 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди