< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1934 (MCMXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1934 година од новата ера, 934. од вториот милениум, 34. од XX век и петта од 1930-тите.

1934 во разни календари
Грегоријански календар1934
MCMXXXIV
Ab urbe condita2687
Ерменски календар1383
ԹՎ ՌՅՁԳ
Асирски календар6684
Бахајски календар90–91
Балиски календар1855–1856
Бенгалски календар1341
Берберски календар2884
Будистички календар2478
Бурмански календар1296
Византиски календар7442–7443
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4630 или 4570
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4631 или 4571
Коптски календар1650–1651
Етиопски календар1926–1927
Еврејски календар5694–5695
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1990–1991
 - Сачка ера1855–1856
 - Кали-југа5034–5035
Холоценски календар11934
Игбоански календар934–935
Ирански календар1312–1313
Исламски календар1352–1353
Јапонски календарШова 9
(昭和9年)
Јавански календар1864–1865
Џуче-календар23
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4267
Мингуо-календарР. Кина 23
民國23年
Нанакшахи466
Тајландски сончев календар2476–2477
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
2060 или 1679 или 907
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
2061 или 1680 или 908

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7442 и 7443 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6684 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5694 и 5695 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2687.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1934 година се протега во 4570 и 4571, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4630 и 4631 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2477. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1352 и 1353 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

  • 26 јануари - Потпишана е Германско-полскиот договор за ненапаѓање. Со тоа Хитлер доби безбедност на исток и можеше да тргне во освојување на Подунавјето. Излегувањето на Полска од францускиот блок значеше голема пукнатина на европскиот систем на колективна безбедност и успех на Хитлер.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди