The Territory of Guam
Guåhan
Знаме Грб
(Детал) (Детал)
Гесло: Кајшто почнува американскиот ден
LocationGuam.png
Службени јазици англиски, чаморски
Главен град Хагатња Hagåtña
Претседател Барак Обама
Гувернер Феликс Перез Камачо
Големина
 - Вкупно

549 км²
популација
 - Вкупно (2003)
 - Густина

163.941 (2003)
299/км2
Дан на независноста нема (територија на САД)
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас UTC+10 (no DST)
Химна на територијата Fanoghe Chamorro
Internet TLD .gu
Повикувачки број +1-671

Гуам (англиски: Territory of Guam, чаморски: Guåhan) е остров во западниот Тихи Океан и е територија на Соединетите Американски Држави.

Жителите во мнозинство се Чаморани кои го населиле островот отприлика пред околу 4.000 година. Островот е најголем и најјужен од сите Маријански Острови. Главен град е Хагатња (Hagåtña), старото име е Агана (Agaña). Економијата на Гуам главно зависи од туризмот (најмногу од Јапонија) и базата на американската војска).

До 1898 година Гуам е под шпанска власт, а таа година преминува во владеење на САД.

Потекло на поимотУреди

ИсторијаУреди

Географија и климаУреди

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

ЕкономијаУреди

Население, јазик и религијаУреди

Култура во ГуамУреди

Музика во ГуамУреди

Спорт во ГуамУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

 
Сателитска снимка на северниот дел на Гуам
 
Сателитска снимка на јужниот дел на Гуам
Корални риби во Гуам

Надворешни врскиУреди

 
Универзитетот во Гуам

ТуризамУреди