Отвори го главното мени
The Territory of Guam
Guåhan
Знаме Грб
(Детал) (Детал)
Гесло: Кајшто почнува американскиот ден
LocationGuam.png
Службени јазици англиски, чаморски
Главен град Хагатња Hagåtña
Претседател Барак Обама
Гувернер Феликс Перез Камачо
Големина
 - Вкупно

549 км²
популација
 - Вкупно (2003)
 - Густина

163.941 (2003)
299/km²
Дан на независноста нема (територија на САД)
Валута Американски долар (USD)
Временска зона UTC+10 (no DST)
Химна на територијата Fanoghe Chamorro
Internet TLD .gu
Повикувачки број +1-671

Гуам (англиски: Territory of Guam, чаморски: Guåhan) е остров во западниот Пацифик и е територија на Соединетите Американски Држави.

Жителите во мнозинство се Чаморани кои го населиле островот отприлика пред околу 4.000 година. Островот е најголем и најјужен од сите Маријански Острови. Главен град е Хагатња (Hagåtña), старото име е Агана (Agaña). Економијата на Гуам главно зависи од туризмот (најмногу од Јапонија) и базата на американската војска).

До 1898 година Гуам е под шпанска власт, а таа година преминува во владеење на САД.

ЕтимологијаУреди

ИсторијаУреди

Географија и климаУреди

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

ЕкономијаУреди

Население, јазик и религијаУреди

Култура во ГуамУреди

Музика во ГуамУреди

Спорт во ГуамУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

 
Сателитска снимка на северниот дел на Гуам
 
Сателитска снимка на јужниот дел на Гуам


Корални риби во Гуам


Надворешни врскиУреди

ТуризамУредиАдминистративна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров