Џон Ф. Кенеди

(Пренасочено од Џон Кенеди)

Џон Фицџералд Кенеди (англиски: John Fitzgerald Kennedy; (29 мај 191722 ноември 1963) — триесет и петти Претседател на САД. Неговиот мандат траел од 1961, до неговото убиство во 1963 г.

Џон Фицџералд Кенеди
John Fitzgerald Kennedy
Џон Ф. Кенеди


Мандат
20 јануари 1961 – 22 ноември 1963
Заменик претседател(и)   Линдон Џонсон
Претходник Двајт Ајзенхауер
Следбеник Линдон Џонсон

Роден
Бруклин, Масачусетс, САД
Партија Демократска
Сопружник Жаклина Оназис
Религија Католик
Потпис

По Втората светска војна служел во морнарицата на Тихиот Океан, а по војната бил новинар. Во 1947 година бил избран во Конгресот, а во 1952 година станал сенатор. За претседател на САД бил избран во 1960 година, а инаугуриран на 20 јануари 1961 година. Бил најмлад претседател во историјата на САД (по Теодор Рузвелт, кој 1901 по убиството над Вилијам МекКинли како потпретседател автоматски станал претседател).

На 22 ноември 1963 година во Далас, во државата Тексас, врз него бил извршен атентат.

Џон Кенеди како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Денот кога умре Џон Кенеди“ (The Day John Kennedy Died) — песна на американскиот рок-музичар Лу Рид (Lou reed) од 1982 година.[1]
  • „JFK“ — песна на македонската група „ПМГ Колектив“ од 2010 година.[2]

Занимливости

уреди

Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината Чаир во Скопје.[3]

Наводи

уреди