Светска шаховска федерација (англиски: World Chess Federation, француски: Fédération Internationale des Échecs) основана е во Париз на 20 јули 1924 година. Позната е како ФИДЕ, по француската кратенка која е призната од страна на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) како врховно тело кое е одговорно за организација на шахот и шаховските првенства на глобално и континенталном ниво.

Претседатели на ФИДЕ

уреди

Земји членки

уреди
Портал  · Историја
Основи

Фигури  · Табла  · Правила
Стратегија  · Тактика  · Запис

Теорија

Отворање  · Средишница
Завршница  · Мат
Пешачка структура  · Принуден потег
Темпо  · Опозиција

Натпреварувања

Олимпијада
Вајк ан Зее  · Линарес  · М-Тел Мастерс
Дортмунд  · Нанѓинг

Организации

ФИДЕ  · ПША

Списоци

Поими  · Книги  · Партии
Отворања  · Силни турнири

ФИДЕ во моментот има 161 земја членка. овој број се менува бидејќи се приклучуваат нови држави, а некои неционални федерации се гаснат или не се во можност да ги измират своите обврски кон ФИДЕ.

Авганистан, Австралија, Австрија, Азербејџан, Албанија, Алжир, Андора, Ангола, Аргентина, Аруба, Бангладеш, Барбадос, Бахами, Бахреин, Белгија, Белиз, Белорусија, Бермуда, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Британски Девствени Острови, Брунеи, Бугарија, Бурунди, Ерменија, Велика Британија, Камбоџа, Канада, Чиле, Кина, Кинески Тајпеј, Колумбија, Костарика, Брег на Слоновата Коска, Хрватска, Куба, Кипар, Чешка, Данска, Доминиканска Република, Еквадор, Египет, Ел Салвадор, Естонија, Етиопија, Фарски Острови, Фиџи, Финска, Франција, Грузија, Германија, Гана, Грција, Гватемала, Гернзи, Хаити, Хондурас, Хонгконг, Унгарија, Исланд, Индија, Индонезија, Иран, Ирак, Ирска, Израел, Италија, Јамајка, Јапонија, Џерси, Јордан, Казахстан, Кенија, Кувајт, Киргистан, Лаос, Летонија, Либан, Либија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Макао, Македонија, Мадагаскар, Малави, Малезија, Малта, Маврициус, Мексико, Молдавија, Монако, Монголија, Мароко, Мозамбик, Мјанмар, Намибија, Непал, Холандија, Холандски Антили, Нов Зеланд, Никарагва, Нигерија, Норвешка, Обединети Арапски Емирати, Пакистан, Палау, Палестина, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Филипини, Полска, Португалија, Порторико, Катар, Романија, Русија, Руанда, Сан Марино, Шкотска, Србија и Црна Гора, Сејшели, Сиера Леоне, Сингапур, Словачка, Словенија, Сомалија, Јужна Африка, Јужна Кореја, Шпанија, Шри Ланка, Судан, Суринам, Шведска, Швајцарија, Сирија, Таџикистан, Тајланд, Тринидад и Тобаго, Тунис, Турција, Туркменистан, Уганда, Украина, САД, Уругвај, Американски Девствени Острови, Узбекистан, Венецуела, Виетнам, Велс, Јемен, Замбија, Зимбабве

Надворешни врски

уреди