Џамија Кебир Мехмед Челеби

стара џамија во Скопје

Џамија Кебир Мехмед Челеби — стара османлиска џамија во Скопје. Му припаѓа на Скопското муфтиство на ИВЗ и прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Џамија Кебир Мехмед Челеби
Kebir Mehmed Celebi-Skopje (19).JPG
Поглед на џамијата
Основни податоци
МестоЦентар, Скопје, Македонија
Координати41°59′57.6″N 21°26′42.7″E / 41.999333° СГШ; 21.445194° ИГД / 41.999333; 21.445194Координати: 41°59′57.6″N 21°26′42.7″E / 41.999333° СГШ; 21.445194° ИГД / 41.999333; 21.445194
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1469
Особености
Минариња1
Прогласен закултурно наследство на Македонија

МестоположбаУреди

Храмот е сместен во центарот на Скопје, северно од Вардар, до кампусот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

ИсторијаУреди

Над влезот на џамијата има камена плоча на која стои дека џамијата е изградена на 4 мухарем 874 година по хиџрата (14 јули 1469 година по Христа). Нејзин ктитор бил Кебир Мехмед Челеби, син на Исхак-бег и внук на завојувачот на Скопје, Јигит-паша.[2]

Џамијата настрадала во Скопскиот земјотрес од 1963 г. Во 2016 г. е обновена со финансиска поддршка од Турција. Реставрирана е според нејзиниот изворен изглед, освен шадрванот, за чиј изглед нема податоци, па затоа е обновен во облик типичен за епохата.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Elezović, Gliša (1940). Zbornik za istočnjačku istorisku i književnu gradju. Beograd: Srpska akademija nauka. Odeljenje društvenih nauka. Naučna knjiga. стр. 77.
  3. „Kebir Mehmet Çelebi Camii restore edildi“. Dünya Bülteni. 16 јули 2016. Посетено на 29 јануари 2018.

Надворешни врскиУреди