< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1536 (MDXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1536 година од новата ера, 536. од вториот милениум, 36. од XVI век и седма од 1530-тите.

1536 во разни календари
Грегоријански календар1536
MDXXXVI
Ab urbe condita2289
Ерменски календар985
ԹՎ ՋՁԵ
Асирски календар6286
Балиски календар1457–1458
Бенгалски календар943
Берберски календар2486
Будистички календар2080
Бурмански календар898
Византиски календар7044–7045
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4232 или 4172
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4233 или 4173
Коптски календар1252–1253
Етиопски календар1528–1529
Еврејски календар5296–5297
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1592–1593
 - Сачка ера1457–1458
 - Кали-југа4636–4637
Холоценски календар11536
Игбоански календар536–537
Ирански календар914–915
Исламски календар942–943
Јапонски календарТенбун 5
(天文5年)
Јавански календар1454–1455
Јулијански календар1536
MDXXXVI
Корејски календар3869
Мингуо-календар376 пред Р. Кина
民前376年
Нанакшахи68
Тајландски сончев календар2078–2079
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1662 или 1281 или 509
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1663 или 1282 или 510

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7044 и 7045 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6286 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5296 и 5297 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2289.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1536 година се протега во 4172 и 4173, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4232 и 4233 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2079. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 942 и 943 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди