< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1975 (MCMLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1975 година од новата ера, 975. од вториот милениум, 75. од XX век и шеста од 1970-тите.

1975 во разни календари
Грегоријански календар1975
MCMLXXV
Ab urbe condita2728
Ерменски календар1424
ԹՎ ՌՆԻԴ
Асирски календар6725
Бахајски календар131–132
Балиски календар1896–1897
Бенгалски календар1382
Берберски календар2925
Будистички календар2519
Бурмански календар1337
Византиски календар7483–7484
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4671 или 4611
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4672 или 4612
Коптски календар1691–1692
Етиопски календар1967–1968
Еврејски календар5735–5736
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2031–2032
 - Сачка ера1896–1897
 - Кали-југа5075–5076
Холоценски календар11975
Игбоански календар975–976
Ирански календар1353–1354
Исламски календар1394–1395
Јапонски календарШова 50
(昭和50年)
Јавански календар1906–1907
Џуче-календар64
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4308
Мингуо-календарТајван 64
民國64年
Нанакшахи507
Тајландски сончев календар2518
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2101 или 1720 или 948
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2102 или 1721 или 949
Униксно време157766400 – 189302399

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7483 и 7484 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6725 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5735 и 5736 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2728.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1975 година се протега во 4611 и 4612, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4671 и 4672 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2518. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1394 и 1395 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди