< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1988 (MCMLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1988 година од новата ера, 988. од вториот милениум, 88. од XX век и деветта од 1980-тите.

1988 во разни календари
Грегоријански календар1988
MCMLXXXVIII
Ab urbe condita2741
Ерменски календар1437
ԹՎ ՌՆԼԷ
Асирски календар6738
Бахајски календар144–145
Балиски календар1909–1910
Бенгалски календар1395
Берберски календар2938
Будистички календар2532
Бурмански календар1350
Византиски календар7496–7497
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4684 или 4624
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4685 или 4625
Коптски календар1704–1705
Етиопски календар1980–1981
Еврејски календар5748–5749
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2044–2045
 - Сачка ера1909–1910
 - Кали-југа5088–5089
Холоценски календар11988
Игбоански календар988–989
Ирански календар1366–1367
Исламски календар1408–1409
Јапонски календарШова 63
(昭和63年)
Јавански календар1920–1921
Џуче-календар77
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4321
Мингуо-календарТајван 77
民國77年
Нанакшахи520
Тајландски сончев календар2531
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
2114 или 1733 или 961
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
2115 или 1734 или 962
Униксно време567993600 – 599615999

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7496 и 7497 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6738 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5748 и 5749 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2741.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1988 година се протега во 4624 и 4625, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4684 и 4685 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2531. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1408 и 1409 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди