< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1814 (MDCCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1814 година од новата ера, 814. од вториот милениум, 14. од XIX век и петта од 1810-тите.

1814 во разни календари
Грегоријански календар1814
MDCCCXIV
Ab urbe condita2567
Ерменски календар1263
ԹՎ ՌՄԿԳ
Асирски календар6564
Балиски календар1735–1736
Бенгалски календар1221
Берберски календар2764
Будистички календар2358
Бурмански календар1176
Византиски календар7322–7323
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4510 или 4450
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4511 или 4451
Коптски календар1530–1531
Етиопски календар1806–1807
Еврејски календар5574–5575
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1870–1871
 - Сачка ера1735–1736
 - Кали-југа4914–4915
Холоценски календар11814
Игбоански календар814–815
Ирански календар1192–1193
Исламски календар1229–1230
Јапонски календарБунка 11
(文化11年)
Јавански календар1740–1741
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4147
Мингуо-календар98 пред Р. Кина
民前98年
Нанакшахи346
Тајландски сончев календар2356–2357
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1940 или 1559 или 787
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1941 или 1560 или 788

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7322 и 7323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5574 и 5575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2567.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1814 година се протега во 4450 и 4451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4510 и 4511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2357. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1229 и 1230 исламска година.

Настани уреди

  • odejki najdol skapocen kame i go zedol

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди