< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1920 (MCMXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1920 година од новата ера, 920. од вториот милениум, 20. од XX век и прва од 1920-тите.

1920 во разни календари
Грегоријански календар1920
MCMXX
Ab urbe condita2673
Ерменски календар1369
ԹՎ ՌՅԿԹ
Асирски календар6670
Бахајски календар76–77
Балиски календар1841–1842
Бенгалски календар1327
Берберски календар2870
Будистички календар2464
Бурмански календар1282
Византиски календар7428–7429
Кинески календар己未(зем. коза)
4616 или 4556
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4617 или 4557
Коптски календар1636–1637
Етиопски календар1912–1913
Еврејски календар5680–5681
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1976–1977
 - Сачка ера1841–1842
 - Кали-југа5020–5021
Холоценски календар11920
Игбоански календар920–921
Ирански календар1298–1299
Исламски календар1338–1339
Јапонски календарТајшо 9
(大正9年)
Јавански календар1850–1851
Џуче-календар9
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4253
Мингуо-календарР. Кина 9
民國9年
Нанакшахи452
Тајландски сончев календар2462–2463
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
2046 или 1665 или 893
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2047 или 1666 или 894

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7428 и 7429 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6670 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5680 и 5681 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2673.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1920 година се протега во 4556 и 4557, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4616 и 4617 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2463. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1338 и 1339 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 10 јануари - По иницијатива на претседателот на САД, Вудроу Вилсон, формирана е Друштво на Народите со седиште во Женева. Целите на оваа организација беа да се зачува мирот и да се зајакне меѓународната соработка. Нејзината активност не ги донесе очекуваните резултати. Фактички престана да дејствува уште во 1940 година, а формално беше укината во 1946 година.
  • 16 јануари - Во САД е воведена прохибиција на производството, точењето и уживањето на алкохолни пијалаци. Оваа мерка не доведе до подобрување на општествените прилики, туку, напротив, лавината на корупцијата и на ганстерството доби уште поголем замав. Прохибицијата во 1933 година ја укина претседателот Франклин Рузвелт, отфрлајќи ја како штетна, утопистичка идеја.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди