< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1956 (MCMLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1956 година од новата ера, 956. од вториот милениум, 56. од XX век и седма од 1950-тите.

1956 во разни календари
Грегоријански календар1956
MCMLVI
Ab urbe condita2709
Ерменски календар1405
ԹՎ ՌՆԵ
Асирски календар6706
Бахајски календар112–113
Балиски календар1877–1878
Бенгалски календар1363
Берберски календар2906
Будистички календар2500
Бурмански календар1318
Византиски календар7464–7465
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4652 или 4592
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4653 или 4593
Коптски календар1672–1673
Етиопски календар1948–1949
Еврејски календар5716–5717
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2012–2013
 - Сачка ера1877–1878
 - Кали-југа5056–5057
Холоценски календар11956
Игбоански календар956–957
Ирански календар1334–1335
Исламски календар1375–1376
Јапонски календарШова 31
(昭和31年)
Јавански календар1887–1888
Џуче-календар45
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4289
Мингуо-календарТајван 45
民國45年
Нанакшахи488
Тајландски сончев календар2499
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
2082 или 1701 или 929
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2083 или 1702 или 930

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7464 и 7465 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6706 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5716 и 5717 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2709.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1956 година се протега во 4592 и 4593, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4652 и 4653 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2499. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1375 и 1376 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди