< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2011 била единаесеттата година од третиот милениум и 21 век и втора од 2010-тите.

2011 во разни календари
Грегоријански календар2011
MMXI
Ab urbe condita2764
Ерменски календар1460
ԹՎ ՌՆԿ
Асирски календар6761
Бахајски календар167–168
Балиски календар1932–1933
Бенгалски календар1418
Берберски календар2961
Будистички календар2555
Бурмански календар1373
Византиски календар7519–7520
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4707 или 4647
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4708 или 4648
Коптски календар1727–1728
Етиопски календар2003–2004
Еврејски календар5771–5772
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2067–2068
 - Сачка ера1932–1933
 - Кали-југа5111–5112
Холоценски календар12011
Игбоански календар1011–1012
Ирански календар1389–1390
Исламски календар1432–1433
Јапонски календарХејсеј 23
(平成23年)
Јавански календар1943–1945
Џуче-календар100
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4344
Мингуо-календарТајван 100
民國100年
Нанакшахи543
Тајландски сончев календар2554
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
2137 или 1756 или 984
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
2138 или 1757 или 985
Униксно време1293840000 – 1325375999

Обединетите нации, оваа година ја прогласија за Меѓународна година на шумите, како и за Меѓународна година на хемијата.

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2011 година се протега во Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“, додека според второто гледиште, годината трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

Податотека:Domodedovo after bombing 2011 (flowers).jpg
Цвеќиња за жртвите од терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово

февруари уреди

март уреди

 
Поглед на областа околу градот Сендаи, каде беше првиот удар на цунамито

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Личности уреди

Починале уреди

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди