< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1900 (MCM) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1900 година од новата ера, 900. од вториот милениум, последна од XIX век и прва од 1900-тите.

1900 во разни календари
Грегоријански календар1900
MCM
Ab urbe condita2653
Ерменски календар1349
ԹՎ ՌՅԽԹ
Асирски календар6650
Бахајски календар56–57
Балиски календар1821–1822
Бенгалски календар1307
Берберски календар2850
Будистички календар2444
Бурмански календар1262
Византиски календар7408–7409
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4596 или 4536
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4597 или 4537
Коптски календар1616–1617
Етиопски календар1892–1893
Еврејски календар5660–5661
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1956–1957
 - Сачка ера1821–1822
 - Кали-југа5000–5001
Холоценски календар11900
Игбоански календар900–901
Ирански календар1278–1279
Исламски календар1317–1318
Јапонски календарМејџи 33
(明治33年)
Јавански календар1829–1830
Јулијански календаргрегоријанската без 12 или 13 дена
Корејски календар4233
Мингуо-календар12 пред Р. Кина
民前12年
Нанакшахи432
Тајландски сончев календар2442–2443
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
2026 или 1645 или 873
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2027 или 1646 или 874

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7408 и 7409 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6650 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5660 и 5661 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2653.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1900 година се протега во 4536 и 4537, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4596 и 4597 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2443. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1317 и 1318 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Спенсер Трејси
 
Хајнрих Химлер

Починале

уреди
 
Фридрих Ниче
 
Оскар Вајлд

Надворешни врски

уреди