< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1223 (MCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1223 година од новата ера, 223. од вториот милениум, 23. од XIII век и четвртта од 1220-тите.

1223 во разни календари
Грегоријански календар1223
MCCXXIII
Ab urbe condita1976
Ерменски календар672
ԹՎ ՈՀԲ
Асирски календар5973
Балиски календар1144–1145
Бенгалски календар630
Берберски календар2173
Будистички календар1767
Бурмански календар585
Византиски календар6731–6732
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3919 или 3859
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3920 или 3860
Коптски календар939–940
Етиопски календар1215–1216
Еврејски календар4983–4984
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1279–1280
 - Сачка ера1144–1145
 - Кали-југа4323–4324
Холоценски календар11223
Игбоански календар223–224
Ирански календар601–602
Исламски календар619–620
Јапонски календарJōō 2
(貞応2年)
Јавански календар1131–1132
Јулијански календар1223
MCCXXIII
Корејски календар3556
Мингуо-календар689 пред Р. Кина
民前689年
Нанакшахи−245
Тајландски сончев календар1765–1766
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1349 или 968 или 196
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1350 или 969 или 197

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6731 и 6732 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5973 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4983 и 4984 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1976.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1223 година се протега во 3859 и 3860, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3919 и 3920 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1766. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 619 и 620 исламска година.

Настани

уреди
 
Луј VIII

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди