< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1676 (MDCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1676 година од новата ера, 676. од вториот милениум, 76. од XVII век и седма од 1670-тите.

1676 во разни календари
Грегоријански календар1676
MDCLXXVI
Ab urbe condita2429
Ерменски календар1125
ԹՎ ՌՃԻԵ
Асирски календар6426
Балиски календар1597–1598
Бенгалски календар1083
Берберски календар2626
Будистички календар2220
Бурмански календар1038
Византиски календар7184–7185
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4372 или 4312
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4373 или 4313
Коптски календар1392–1393
Етиопски календар1668–1669
Еврејски календар5436–5437
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1732–1733
 - Сачка ера1597–1598
 - Кали-југа4776–4777
Холоценски календар11676
Игбоански календар676–677
Ирански календар1054–1055
Исламски календар1086–1087
Јапонски календарЕнпо 4
(延宝4年)
Јавански календар1598–1599
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4009
Мингуо-календар236 пред Р. Кина
民前236年
Нанакшахи208
Тајландски сончев календар2218–2219
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1802 или 1421 или 649
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1803 или 1422 или 650

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7184 и 7185 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6426 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5436 и 5437 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2429.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1676 година се протега во 4312 и 4313, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4372 и 4373 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2219. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1086 и 1087 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди