< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1877 (MDCCCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1877. година од новата ера, 877. од вториот милениум, 77. од 19 век и осма од 1870-тите.

1877 г.  во други календари
Грегоријански календар 1877
MDCCCLXXVII
Ab urbe condita 2630
Асирски календар 6627
Бахајски календар 33–34
Бенгалски календар 1284
Берберски календар 2827
Будистички календар 2421
Бурмански календар 1239
Византиски календар 7385–7386
Еврејски календар 5637–5638
Ерменски календар 1326
ԹՎ ՌՅԻԶ
Етиопски календар 1869-1870
Игбоански календар 877–878
Ирански календар 1255–1256
Исламски календар 1293–1294
Јапонски календар Период Меиџи 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丙子年月日
(4513/4573)
— до —
丁丑年月日
(4514/4574)
Коптски календар 1593–1594
Корејски календар 4210
Календар Мингуо 35 пред РК
民前35年
Селевкидски календар 2188–2189
Тајландски сончев календар 2420
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1933–1934
 - Шака самват 1799–1800
 - Кали југа 4978–4979
Француски револуционерен календар LXXXVLXXXVI
85–86
Холоценски календар 11877
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7385 и 7386 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6627 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5637 и 5638 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2630.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1877. година се протега во 4513 и 4514, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4573 и 4574 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2420. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1293 и 1294 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди