Мартин Колер

Друмски велосипедист

Мартин Колер (германски: Martin Kohler; р. 17 јули 1985) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екиоа Акрос-Екселсиор-Темус.

Мартин Колер
Лични податоци
Цело имеМартин Колер
Роден17 јули 1985 (1985-07-17) (37 г.)
Валенштат, Швајцарија
Висина1,77 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАкрос-Екселсиор-Темус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Хадимек (стажант)
Професионални клубови
2008–2014
2015
2016-
БМЦ Рејсинг Тим
Драпак Профешанл Сајклинг
Тим Рот
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак (2012)
MaillotSuiza.PNG Национален хронометарски првак (2011)
Последна промена
1 мај 2016

Тој се натпреварувал на Џиро д’Италија 2010, но се откажал во втората етапа поради несреќа. Колер победил на националното хронометарско првенство во 2011 и на националното друмско првенство во 2012 година.[1]

ДостигнувањаУреди

2007
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
2008
1. ГП Кибург
2011
1.   Национално хронометарско првенство
2012
1.   Национално друмско првенство
2013
3. Национално друмско првенство
2014
1.   Спринтерски пласман Тур де Романди
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015
  Џиро СО
  Тур
  Вуелта 111 66

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „National Championship, Road, Elite, Switzerland (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врскиУреди