Андреј Воронцевич

Андреј Воронцевич (руски: Андрей Константинович Воронцевич, роден на 17 јули 1987 во Омск) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва.

Андреј Воронцевич
Андрей Константинович Воронцевич
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
КлубКК ЦСКА Москва
Број20
Роден17 јули 1987
Омск, СССР
НационалностРусин
Драфт2009 / нема
Проф. кариера2005–
Клубови
КК Сибиртелеком Локомотив (2005-06)
ЦСКА Тринта (2006-07)
Репрезентација