< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1964 (MCMLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1964 година од новата ера, 964. од вториот милениум, 64. од XX век и петта од 1960-тите.

1964 во разни календари
Грегоријански календар1964
MCMLXIV
Ab urbe condita2717
Ерменски календар1413
ԹՎ ՌՆԺԳ
Асирски календар6714
Бахајски календар120–121
Балиски календар1885–1886
Бенгалски календар1371
Берберски календар2914
Будистички календар2508
Бурмански календар1326
Византиски календар7472–7473
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4660 или 4600
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4661 или 4601
Коптски календар1680–1681
Етиопски календар1956–1957
Еврејски календар5724–5725
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2020–2021
 - Сачка ера1885–1886
 - Кали-југа5064–5065
Холоценски календар11964
Игбоански календар964–965
Ирански календар1342–1343
Исламски календар1383–1384
Јапонски календарШова 39
(昭和39年)
Јавански календар1895–1896
Џуче-календар53
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4297
Мингуо-календарТајван 53
民國53年
Нанакшахи496
Тајландски сончев календар2507
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
2090 или 1709 или 937
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2091 или 1710 или 938

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7472 и 7473 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6714 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5724 и 5725 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2717.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1964 година се протега во 4600 и 4601, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4660 и 4661 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2507. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1383 и 1384 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди
 
Бриџит Фонда
 
Лени Кравиц
 
Дејвид Вудард
 
Сандра Булок
 
Киану Ривс

Починале

уреди
 
Рејчел Карсон

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди