< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1856 (MDCCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1856 година од новата ера, 856. од вториот милениум, 56. од XIX век и седма од 1850-тите.

1856 во разни календари
Грегоријански календар1856
MDCCCLVI
Ab urbe condita2609
Ерменски календар1305
ԹՎ ՌՅԵ
Асирски календар6606
Бахајски календар12–13
Балиски календар1777–1778
Бенгалски календар1263
Берберски календар2806
Будистички календар2400
Бурмански календар1218
Византиски календар7364–7365
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4552 или 4492
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4553 или 4493
Коптски календар1572–1573
Етиопски календар1848–1849
Еврејски календар5616–5617
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1912–1913
 - Сачка ера1777–1778
 - Кали-југа4956–4957
Холоценски календар11856
Игбоански календар856–857
Ирански календар1234–1235
Исламски календар1272–1273
Јапонски календарАнсеј 3
(安政3年)
Јавански календар1784–1785
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4189
Мингуо-календар56 пред Р. Кина
民前56年
Нанакшахи388
Тајландски сончев календар2398–2399
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1982 или 1601 или 829
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1983 или 1602 или 830

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7364 и 7365 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6606 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5616 и 5617 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2609.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1856 година се протега во 4492 и 4493, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4552 и 4553 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2399. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1272 и 1273 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди