Хавиер Чакон

француски друмски велосипедист

Хавиер Чакон Кесада (шпански: Javier Chacón Quesada; р. 29 јули 1985) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Андалусија.[1]

Хавиер Чакон
Лични податоци
Цело имеХавиер Чакон Кесада
Роден29 јули 1985(1985-07-29)(38 г.)
Велес-Рубио, Шпанија
Висина1,85 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАндалусија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2009
2008
2011
Кафемакс-Контентполис
Контентполис-Мурсија (тренинг)
Андалусија-Каха Гранада (тренинг)
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Ираклион Кастро-Мурсија
Андалусија
Последна промена
10 јануари 2015

Роден во Велес-Рубио, Чакон настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, возејќи како член на екипата Андалусија. На неговиот прв Гранд Тур, Вуелта а Еспања 2012, Чакон бил во бегство на две од првите четири друмски етапи; вториот пат на петтата етапа, кога заминал во соло бегство и возел сам 140 километри од вкупно 168 километри, колку што била етапата.[2][3]

Достигнувања

уреди
2006
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Вуелта а Сеговија
1. Етапа 1
1. Етапа 2 (ТТТ) Вуелта а Паленсија
2008
1. Сиркуито Депутасион де Понтеведра
3. Национално аматерско хронометарско првенство
9. Краен пласман Волта да Асенсион
2009
1. Трофео Гуерита
2010
1. Етапа 10 Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Трка околу Србија
2011
1. Етапа 4 Вуелта Сиклиста Интернасионал а Екстрамадура
4. ГП Лоаназ Босен
2012
4. Краен пласман Трка околу Азербејџан
1. Етапа 5

Наводи

уреди
  1. „Andalucia (ACG) - ESP“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2012-07-07. Посетено на 23 август 2012.
  2. Бенсон, Даниел (22 август 2012). „Дегенколб добил уште една етапа на Вуелта“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 23 август 2012.
  3. Аткинс, Бен (22 август 2012). „Џон Дегенколб спринтал за втора победа на кружната етапа во Логроњо“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 23 август 2012.

Надворешни врски

уреди