Мата Хари

шпионка за време на Првата светска војна

Мата Хари, со вистинско име Гертруд Маргарет Целе, (1876-1917)

Мата Хари
Мата Хари на разгледница од 1906 година
Роден(а)Маргарета Гертруда Зеле
7 август 1876(1876-08-07)
Леуварден, Холандија
Починал(а)15 октомври 1917(1917-10-15) (возр. 41)
Венсен, Париз, Франција
Причина за смртУбиена со стрелање
НационалностХоланѓанка
СопружникРудолф Џон Маклеод (1895–1906) (разведени)
ДецаНорман-Џон Маклеод
Жан-Луис Маклеод

Познатата германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.

Мата Хари била позната танчерка која на сцените предизвикувала одушевување. Како артистка контактирала со многу истакнати личности и дознавала тајни што им ги пренесувала на германските агенти.