< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2018 (MMXVIII) — била година. Според грегоријанскиот календар, таа е 2018. година од новата ера, 18. од третиот милениум, 18. од 21 век и деветта од 2010-тите.

2018 г.  во други календари
Грегоријански календар 2018
MMXVIII
Ab urbe condita 2771
Асирски календар 6768
Бахајски календар 174–175
Бенгалски календар 1425
Берберски календар 2968
Будистички календар 2562
Бурмански календар 1380
Византиски календар 7526–7527
Еврејски календар 5778–5779
Ерменски календар 1467
ԹՎ ՌՆԿԷ
Етиопски календар 2010-2011
Игбоански календар 1018–1019
Ирански календар 1396–1397
Исламски календар 1439–1440
Јапонски календар Хеисеи 30
(30年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁酉年月日
(4654/4714)
— до —
戊戌年月日
(4655/4715)
Коптски календар 1734–1735
Корејски календар 4351
Календар Мингуо Република Кина 107
民國107年
Селевкидски календар 2329–2330
Тајландски сончев календар 2561
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2074–2075
 - Шака самват 1940–1941
 - Кали југа 5119–5120
Француски револуционерен календар CCXXVICCXXVII
226–227
Холоценски календар 12018
Џуче-календар 107

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7526 и 7527 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6768 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5778 и 5779 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2771.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2018. година се протега во 4654 и 4655, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4714 и 4715 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2561. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1439 и 1440 исламска година.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ... 25 август - Ванчо Петрушевски - македонски глумец

ОткритијаУреди

  • ...