< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

855 (DCCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 855 година од новата ера, 855. од првиот милениум, 55. од IX век и шеста од 850-тите.

855 во разни календари
Грегоријански календар855
DCCCLV
Ab urbe condita1608
Ерменски календар304
ԹՎ ՅԴ
Асирски календар5605
Балиски календар776–777
Бенгалски календар262
Берберски календар1805
Будистички календар1399
Бурмански календар217
Византиски календар6363–6364
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3551 или 3491
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3552 или 3492
Коптски календар571–572
Етиопски календар847–848
Еврејски календар4615–4616
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера911–912
 - Сачка ера776–777
 - Кали-југа3955–3956
Холоценски календар10855
Ирански календар233–234
Исламски календар240–241
Јапонски календарСајко 2
(斉衡2年)
Јавански календар752–753
Јулијански календар855
DCCCLV
Корејски календар3188
Мингуо-календар1057 пред Р. Кина
民前1057年
Нанакшахи−613
Селевкидски календар1166/1167 г.г.
Тајландски сончев календар1397–1398
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
981 или 600 или −172
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
982 или 601 или −171

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6363 и 6364 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5605 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4615 и 4616 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1608.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 855 година се протега во 3491 и 3492, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3551 и 3552 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1398. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 240 и 241 исламска година.

Настани

уреди
  • Создавањето на првата словенска азбука глаголицата од страна на Кирил, која броела 41 буква.

Родени

уреди

Починале

уреди