< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2023 (MMXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2023 година од новата ера, 23. од третиот милениум, 23. од XXI век и четвртта од 2020-тите.

2023 во разни календари
Грегоријански календар2023
MMXXIII
Ab urbe condita2776
Ерменски календар1472
ԹՎ ՌՆՀԲ
Асирски календар6773
Бахајски календар179–180
Балиски календар1944–1945
Бенгалски календар1430
Берберски календар2973
Будистички календар2567
Бурмански календар1385
Византиски календар7531–7532
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4719 или 4659
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4720 или 4660
Коптски календар1739–1740
Етиопски календар2015–2016
Еврејски календар5783–5784
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2079–2080
 - Сачка ера1944–1945
 - Кали-југа5123–5124
Холоценски календар12023
Игбоански календар1023–1024
Ирански календар1401–1402
Исламски календар1444–1445
Јапонски календарРејва 5
(令和5年)
Јавански календар1956–1957
Џуче-календар112
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4356
Мингуо-календарТајван 112
民國112年
Нанакшахи555
Тајландски сончев календар2566
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
2149 или 1768 или 996
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
2150 или 1769 или 997
Униксно време1672531200 – 1704067199

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7531 и 7532 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6773 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5783 и 5784 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2776.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2023 година се протега во 4659 и 4660, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4719 и 4720 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2566. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1444 и 1445 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди