< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1740 (MDCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1740 година од новата ера, 740. од вториот милениум, 40. од XVIII век и прва од 1740-тите.

1740 во разни календари
Грегоријански календар1740
MDCCXL
Ab urbe condita2493
Ерменски календар1189
ԹՎ ՌՃՁԹ
Асирски календар6490
Балиски календар1661–1662
Бенгалски календар1147
Берберски календар2690
Будистички календар2284
Бурмански календар1102
Византиски календар7248–7249
Кинески календар己未(зем. коза)
4436 или 4376
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4437 или 4377
Коптски календар1456–1457
Етиопски календар1732–1733
Еврејски календар5500–5501
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1796–1797
 - Сачка ера1661–1662
 - Кали-југа4840–4841
Холоценски календар11740
Игбоански календар740–741
Ирански календар1118–1119
Исламски календар1152–1153
Јапонски календарГенбун 5
(元文5年)
Јавански календар1664–1665
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4073
Мингуо-календар172 пред Р. Кина
民前172年
Нанакшахи272
Тајландски сончев календар2282–2283
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1866 или 1485 или 713
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1867 или 1486 или 714

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7248 и 7249 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6490 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5500 и 5501 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2493.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1740 година се протега во 4376 и 4377, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4436 и 4437 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2283. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1152 и 1153 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди