< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2015 (MMXV) — година според грегоријанскиот календар. Таа била 2015 година од новата ера, 15. од третиот милениум, 15. од XXI век и шеста од 2010-тите.

2015 во разни календари
Грегоријански календар2015
MMXV
Ab urbe condita2768
Ерменски календар1464
ԹՎ ՌՆԿԴ
Асирски календар6765
Бахајски календар171–172
Балиски календар1936–1937
Бенгалски календар1422
Берберски календар2965
Будистички календар2559
Бурмански календар1377
Византиски календар7523–7524
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4711 или 4651
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4712 или 4652
Коптски календар1731–1732
Етиопски календар2007–2008
Еврејски календар5775–5776
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2071–2072
 - Сачка ера1936–1937
 - Кали-југа5115–5116
Холоценски календар12015
Игбоански календар1015–1016
Ирански календар1393–1394
Исламски календар1436–1437
Јапонски календарХејсеј 27
(平成27年)
Јавански календар1948–1949
Џуче-календар104
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4348
Мингуо-календарТајван 104
民國104年
Нанакшахи547
Тајландски сончев календар2558
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
2141 или 1760 или 988
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
2142 или 1761 или 989
Униксно време1420070400 – 1451606399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7523 и 7524 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6765 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5775 и 5776 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2768.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2015 година се протега во 4651 и 4652, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4711 и 4712 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2558. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1436 и 1437 исламска година.

Настани

уреди

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Македонија

уреди

Поврзано

уреди