< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1913 (MCMXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1913. година од новата ера, 913. од вториот милениум, 13. од 20 век и четвртта од 1910-тите.

1913 г.  во други календари
Грегоријански календар 1913
MCMXIII
Ab urbe condita 2666
Асирски календар 6663
Бахајски календар 69–70
Бенгалски календар 1320
Берберски календар 2863
Будистички календар 2457
Бурмански календар 1275
Византиски календар 7421–7422
Еврејски календар 5673–5674
Ерменски календар 1362
ԹՎ ՌՅԿԲ
Етиопски календар 1905-1906
Игбоански календар 913–914
Ирански календар 1291–1292
Исламски календар 1331–1332
Јапонски календар Таишо 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬子年月日
(4549/4609)
— до —
癸丑年月日
(4550/4610)
Коптски календар 1629–1630
Корејски календар 4246
Календар Мингуо Република Кина 2
民國2年
Селевкидски календар 2224–2225
Тајландски сончев календар 2456
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1969–1970
 - Шака самват 1835–1836
 - Кали југа 5014–5015
Француски револуционерен календар CXXICXXII
121–122
Холоценски календар 11913
Џуче-календар 2

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7421 и 7422 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6663 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5673 и 5674 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2666.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1913. година се протега во 4549 и 4550, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4609 и 4610 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2456. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1331 и 1332 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Видете исто: