< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1974 (MCMLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1974 година од новата ера, 974. од вториот милениум, 74. од XX век и петта од 1970-тите.

1974 во разни календари
Грегоријански календар1974
MCMLXXIV
Ab urbe condita2727
Ерменски календар1423
ԹՎ ՌՆԻԳ
Асирски календар6724
Бахајски календар130–131
Балиски календар1895–1896
Бенгалски календар1381
Берберски календар2924
Будистички календар2518
Бурмански календар1336
Византиски календар7482–7483
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4670 или 4610
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4671 или 4611
Коптски календар1690–1691
Етиопски календар1966–1967
Еврејски календар5734–5735
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2030–2031
 - Сачка ера1895–1896
 - Кали-југа5074–5075
Холоценски календар11974
Игбоански календар974–975
Ирански календар1352–1353
Исламски календар1393–1394
Јапонски календарШова 49
(昭和49年)
Јавански календар1905–1906
Џуче-календар63
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4307
Мингуо-календарТајван 63
民國63年
Нанакшахи506
Тајландски сончев календар2517
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
2100 или 1719 или 947
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2101 или 1720 или 948
Униксно време126230400 – 157766399

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7482 и 7483 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6724 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5734 и 5735 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2727.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1974 година се протега во 4610 и 4611, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4670 и 4671 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2517. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1393 и 1394 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди